آبشار آتشگاه لردگان | طولانی ترین آبشار مینیاتوری ایران

0

از استان های تاریخی و حماسی ایران، استان چهارمحال بختیاری است. چهارمحال بختیاری از شهرها و بخش های زیادی تشکیل شده است که شهر لردگان یکی از شهرهای آن می باشد. استان چهارمحال بختیاری از جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی برخودار است که یکی از این جاذبه ها طبیعی، آبشار آتشگاه لردگان این استان و همچنین طولانی ترین آبشار ایران می باشد.

آبشار آتشگاه لردگان

روستای آتشگاه:

آتشگاه روستایی است تاریخی که بسترساز حواث مهمی بوده است؛ این روستا همیشه یادآور خاطرات تلخ و شیرین سرداران ایلامی بوده و هست. روستای آتشگاه بیشتر شبیه دره ای است با ویژگی های منحصر به فرد و سرسبز، دره ای با امتیازات طبیعی فراوان و نهری پربار و خروشان؛  این روستا در کنار تمام خصوصیات خود، از سنگ های بزرگ و کوچک آهکی، گچی، درختانی پربار و کهنسال همچون زبان گنجشک، بلوط، چنار و گردو برخوردار است.روستای آتشگاه به جهت اقلیم دره ای خود، از پستی و بلندی های متعدد همراه با شیب تندی برخوردار است؛ به دلیل وجود همان نهر پر آب در ارتفاعات بالای این روستا، آبشار و یا مجموعه ای از آبشارهای آتشگاه در فاصله ای سه کیلومتری در این منطقه به وجود آمده اند. اما نقطه عطف روستای آتشگاه، دو آبشار بزرگ آن می باشد که در فاصله ای همچون 200 متری از یکدیگر قرار گرفته اند و در ایام تعطیل و روزهای آخر هفته، یک مکان ایده آل برای گشت و گذار مردم آن نواحی به حساب می آیند.

آبشار آتشگاه لردگان2

آبشار آتشگاه لردگان3

معرفی آبشار آتشگاه لردگان:

آبشار آتشگاه لردگان آبشاری است در شهرستان لردگان که نسبت به خود شهر لردگان، در فاصله ای 40 کیلومتری قرار دارد. این آبشار در حدفاصل 190 کیلومتری از شهرکرد و 20 کیلومتری از روستا سردشت قرار گرفته است و دارای مختصات جغرافیایی E510027 N311444 می باشد. این آبشار همانطور که از نامش نیز پیدا است در روستای آتشگاه یا همان دره سه کیلومتری آتشگاه واقع شده است. مسیر رسیدن به آبشار آتشگاه از محل چشمه که آب آبشار از آن جا تامین می شود تا نقطه مشترک آن با رودخانه خرسان (رودی است که از رودخانه پهناور کارون و ذوب شدن برف ارتفاعات کوه های دنا و زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد. این رود به لحاظ جغرافیایی در قسمت جنوبی استان اصفهان و قسمت شمالی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است و پس از گذری در استان چهارمحال بختیاری و حجیم تر کردن سطح آب درون خود در این استان، وارد استان خوزستان می شود)، پوشیده شده است با انواع و اقسام گیاهان و درختان جنگلی سرسبز!وجود شیب های نامتعارف و پتس و بلندی های زیاد، سبب ایجاد آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی در داخل این دره شده است. اگر به شمارش باشد، باید گفت تعداد آبشارهای اصلی و بزرگ قابل رویت در این دره به عدد 7 می رسد؛ 7 آبشاری که هر کدام از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند و در کنار تمام جذابیت های طبیعی و محیط بکر و دست نخورده خود، از مناظر خارق العاده ای برای تماشا بهره مند هستند. بی تردید آتشگاه یکی از دیدنی ترین مناطق استان چهارمحال بختیاری به حساب می آید اگر تنها آبشار این منطقه را در آغوش طبیعت بکرش به همراه درختان تنومند بلوط و چنار فرض کنیم!

آبشار آتشگاه لردگان4

آبشار آتشگاه لردگان5

آبشار آتشگاه لردگان6

دیگر جاذبه های تفریحی و گردشگری موجود در منطقه:

به غیر از آبشار آتشگاه که طولانی ترین آبشار ایران، شهر لردگان در موقعیتی قرار دارد که در شرق و غرب خود از جاذبه های دیگر تفریحی و گردشگری متعددی برخودار است؛ به عنوان مثال در قسمت های غربی این شهرستان چمشه هایی همچون: چشمه سندگان، چشمه برم و امام زاده هایی مانند امام زاده جعفر در فاصله 5 کیلومتری، امام زاده شهسوار در فاصله 45 کیلومتری واقع شده است و در قسمت شرقی لردگان نیز امام زاده حسن جای دارد و در فاصله 75 کیلومتری از لردگان قرار گرفته است و یکی از جاذبه های تماشایی این شهر به حساب می آید.

آبشار آتشگاه لردگان7

کلام آخر:

آبشار آتشگاه یکی از زیباترین آبشارهای طبیعی و طولانی ترین آبشار ایران در استان چهارمحال بختیاری است. این آبشار که یکی از جاذبه های پرطرفدار در شهر لردگان نیز قلمداد می شود در فاصله 40 کیلومتری از شهر و بعد از روستای میلاس و روستای سردشت شوش در روستای آتشگاه، واقع شده است.سفر به روستای آتشگاه و تماشای آبشار آن بسیار ساده است می توان تا نزدیکی آبشار را با خودرو شخصی طی نمود؛ ضمن اینکه برای راحتی گردشگران عزیز، پارکینگ هایی مخصوص در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که در کنار این پارکینگ ها، اتاقک هایی با کارکرد سرویس بهداشتی، حمام و حتی استراحت ننیز تعبیه شده است تا علاقه مندان به طبیعت استان چهارمحال، کمتر دچار سختی بشوند. فراموش نکنید تا همین چند وقت پیش هرینه پارکینگ برای خودرویی که از صبح در آن قرار می گرفت و غروب از آن خارج می شد، برابر 20 هزار تومان بود و این هزینه برای خودروهایی که شب نیز در این پارکینگ می ماندند به رقم 40 هزار تومنی تغییر پیدا می کرد! ولی خوب الآن ممکن است این هزینه ها اندکی بیشتر شده باشند که البته در مقابل لذتی که از ریزش آب های آبشارهای آشتگاه بدست می آورید، خیلی بیشتر از این اعداد و ارقام ارزش دارند.

آبشار آتشگاه لردگان8

منبع: همگردی

نظرات مسدود است.