آبشار زرد لیمه، آبشاری زیبا در چهارمحال بختیاری

0

در این مطلب از آبشار زرد لیمه در  چهارمحال بختیاری برایتان می گوییم. یکی از زیباترین مناطق ایران را می توان در استان چهارمحال و بختیاری و در منطقه گردشگری آبشار زرد لیمه مشاهده نمود. تپه های سرسبز که گل های رنگ و وارنگ سرتا سر آن را پوشانده است. اگر خوب به اطرافت نگاه کنی درختان بلوطی را می بینی که سر سبز و با طراوت خاصی در کوهستان زیبای این منطقه قد علم کرده اند و آیه ای از آیه های خداوند هستند. آبشار زرد لیمه چهارمحال بختیاری که به مانند نگینی ارزشمند می باشد، در یک منطقه کوه پایه ای قرار گرفته است که برای رسیدن به آن باید کوهنوردی نمایید و اگر جزو افرادی هستید که علاقه شدیدی به  کوهنوردی دارید این سفرمی تواند یک سفر مهیج برای شما باشد. بنابراین توصیه می کنیم که در مسیر خود انواع خوراکی ها و نوشیدنی به اندازه کافی همراه خود داشته باشید تا موقعی که در طول مسیر سخت برای رسیدن آبشار زرد لیمه خسته شدید بتوانید املاح مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید و  ادامه داده و به این آبشار زیبا و توریستی برسید، مکانی زیبا با طبیعت سرسبز و پوشیده از درختان بلوط زاگرس در اطراف  با ارتفاع نزدیک به 40 متر و عرض تاج 65 متر آبشاری بی نظیر و تماشایی در چهارمحال و بختیاری می باشد . نام دیگر این آبشار بوینه می باشد و محل دقیق قرار گرفتن این آبشار در منطقه دیناران شهرستان اردل است.

 آبشار زرد لیمه

کمی بیشتر درباری آبشار زرد لیمه چهارمحال بختیاری

برای رسیدن به این دره باید مسیر نسبتا سختی را طی کنید ابتدا باید به جاده ودشت آلیکوه بروید و با عبور از روستای کاج و رسیدن به روستای رستم آباد خود را به جنوب این روستا رسانده و چشمه ای در ابتدای این مسیر وجود دارد. گندم  و جو جزو مراتع این منطقه به شمار می آید جاذبه ی گردشگری این منطقه به دلیل وجود آثار باستانی مانند سنگ حجاری شده 6000 ساله و پل خدا آفرین از دیدنی های بی نظیر و تاریخی این منطقه به شمار می آید . مردمان این جا در گویش بومی آن را زرد لیمه می خوانند . عشایر کوچ نشین هر ساله در فصل کوچ از این مسیر یعنی از منطقه ی سرسبز و پوشیده از  مراتع تازه  دیناران اردل عبور می کنند و شاهد زیبایی بی نظیر این آبشار هستند وحتی شاید اندکی از آب این آبشار را برداشته و با خود همراه می برند و از آب  آن وضو می گیرند و به درگاه خداوند شکر نعمت به جای می آورند. آبشاری که در بین تمان آبشار های ایران جزو عریض ترینشان است. دشواری راه و نبودن آب کافی در طول مسیر  آبشار بوئینه یا آبشار زرد لیمه  از معایب و سختی های این مسیر می باشد اما زیبایی این ناحیه آنقدر زیاد و چشمگیر است که ارزشش را دارد.
آبشار زرد لیمه 1

پیشنهادات و الزامات سفر به آبشار زرد لیمه چهارمحال بختیاری

1- یکی از نکاتی که باید در این سفر در نظر بگیرید این است که کسی را همراه خودتان به این سفرببرید که توانایی پیاده روی فوق العاده بالایی داشته باشد و از آمادگی جسمانی کافی برخوردار باشد همراه خود بطری آب حتما داشته باشید چون وقتی به وسط های مسیر رسیدید تشنه شدید به هیچ وجه به آب دسترسی نخواهید داشت. شاید سفرتان با پای پیاده یک روز هم  طول بکشد. چون در طول مسیر سر بالایی و سرپایینی زیادی وجود داردو تقریبا حدود 8 ساعت یعنی 15 تا 20 کیلومتر از مسیر را باید با پای پیاده طی نمایید . البته همه ی این ها بستگی به نوع ماشین و میزان آمادگی جسمانی بدن شما و همراهانتان دارد . که ممکن است کمتر یا بیشتر طول بکشد.حتما همراه خود چادر و یا کیسه خواب داشته باشید. زرد لیمه

2- برای رفتن به آبشار زرد لیمه اگر با مسیر آشنایی نداشته باشید ممکن است گم شوید بنابر این یک راهنمای مسیر که خوب با این منطقه آشنا باشد لازم و ضروری به نظر می رسد.

3-  اگر می خواهید از زیبایی های بی نظیر و بکر این منطقه لذت کافی ببرید بهتر است اوایل اردیبهشت ماه خودتان را به آبشار زردلیمه برسانید.

4-  پله های دژپات و پل خدا آفرین از آثار تاریخی هستند که ارزش دیدنش را دارد و اگر قصد بازدید از این مکان ها را نیز در سر می پرورانید حتما یک راه بلد با خودتان ببرید.چون فاصله این مکان ها تا آبشار نسبتا طولانی می باشد.

5- افرادی که همراه خود به دیدن پل خدا آفرین می برید توجه کنید که تجربه کافی داشته باشند چون که برخی مسیر ها کاملا خطرناک است مخصوصا اخرین دره ای که به پل خدا آفرین ختم می شود باید خیلی مواظب باشید.

آبشار زرد لیمه 2

 آبشار زرد لیمه در چهار محال بختیاری

مسیر دسترسی به آبشار زرد لیمه چهارمحال بختیاری

این آبشار در استان چهار محال بختیاری و بعد از روستاهای رستم آباد و کاج و 30 کیلومتری غرب اردل قرار گرفته است. برای رفتن به اینجا باید خود را به جاده و دشت الیکوه  برسانید و بعد عبور از روستای کاج و رستم آباد در مسیر جنوبی حرکت کرده و به چشمه سرد آب برسید که در ابتدای مسیر این آبشار زیبا قرار گرفته است. درمنطقه دیناران دره ای طویل قرار گرفته که از رود کارون سرچشمه می گیرد  و این آبشار زیبا سرچشمه اش از رود کارون می باشد . وقتی که تقریبا 40 کیلومتر از این جاده را پیمودید آن وقت در انتهای جاده به دامنه ی تپه ای خواهید رسید . با ادامه دادن مسیر خود به یک در ه می رسید که راه ماشین رو ندارد از این جا به بعد باید پیاده طی مسیر نمایید. خود را به بالای دره رسانده و از یک مسیر مالرو به سمت پایین دره حرکت می کنیم . از اینجا به بعد مسیر رودخانه را به سمت شرق در نظر گرفته و به سمت بالای رودخانه می رویم تا جایی که آبشار زردلیمه در جلو ی چشمانمان نمایان خواهد شد. مسیر رفت طوری است که حد اقل 8 ساعت پیاده روی خواهد داشت . برای این سفر خود کیسه خواب و چادر به همراه داشته باشید. چون که مجبور خواهید شد شب را در جایی اتراق کنید. این آبشار از شهر کرد تقریبا 4 ساعت فاصله دارد در ضمن در بالای در ه  منطقه سردسیری عشایر و در پایین دره و نزدیکی آبشار منطقه گرمسیری عشایر می باشد. پرتگاه ها و سراشیبی های خطرناکی در طول مسیر رسیدن به این آبشار دارد که هر کدام زیبایی منحصر به فردی دارند ولی باید دقت و تجربه ی کافی برای این سفر را داشته باشید  قله های زیبا ماقارون  رشته کوه سفید در جنوب و کوه سفید کوتک در شمال این منطقه چشم های تان را به خود خیره خواهند کرد.
آبشار زرد لیمه 3

منع: همگردی

نظرات مسدود است.