ابهام در صدور مجوز پروازهای چارتر نوروزی به ترکیه

0

ابهام در صدور مجوز پروازهای چارتر نوروزی به ترکیه

استانبول

پروازهای چارتر نوروزی به ترکیه با وجود مذاکره مقامات این کشور با ایران هنوز حل نشده است.

به گزارش روزنامه جهان صنعت، پروازهای چارتر نوروزی به ترکیه با وجود مذاکره مقامات این کشور با ایران هنوز حل نشده است. ایران تا به حال مجوز پروازهای چارتر به ترکیه را صادر نکرده و آژانس های مسافرتی با کاهش فروش تورهای نوروزی مواجه شده اند.

بنا بر گزارش رسانه های ترکیه، مسافرت نوروزی امسال ایرانیان به این کشور با موانعی مواجه شده و هنوز مشخص نیست پروازهای چارتر به مقصد ترکیه انجام خواهد شد یا نه. با نزدیک شدن نوروز مقامات ایرانی مجوز پروازهای چارتر به ترکیه را صادر نکردند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه در این مورد نوشته است که این مشکل ظرف سه سال گذشته بین دو کشور وجود داشته ولی امسال این مشکل با وجود مذاکرات مقامات دو کشور هنوز لاینحل مانده است. به نوشته آناتولی این موضوع در جلسه مدیران آژانس ها با حسین یایمان، معاون وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در تهران نیز مطرح شده است.

برخی از روسای آژانس های گردشگری به مقصد ترکیه در گفت و گو با همین خبرگزاری اطلاع دادند که فروش تورهای ترکیه به دلیل عدم صدور مجوز برای پروازهای چارتر هنوز آغاز نشده است. پیش بینی می شود آژانس های مسافرتی امسال 30 درصد کمتر تور نوروزی به مقصد ترکیه بفروشند.

پروازهای چارتر ایران به ترکیه بعد از کودتای نافرجام در این کشور قطع شده بود. در آن زمان طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی در آنکارا در این باره گفت: پروازهای ما به ترکیه هیچ وقت متوقف نشد. حتی در شب وقوع کودتا نیز اگر فرودگاه آتاتورک استانبول بسته نمی شد پروازهای ما به این فرودگاه همچنان ادامه داشت. توقف پروازهای چارتر نیز نه یک موضوع سیاسی بلکه بیشتر یک موضوع فنی است.

سرکنسول جمهوری اسلامی در استانبول در ماه آگوست 2016 در گفت و گو با ایسنا از سفر سالانه یک میلیون و 600 هزار تا یک میلیون و 800 هزار گردشگر ایرانی به ترکیه سخن گفته بود.

بسیاری از ایرانیان در ایام تعطیلات نوروزی به ویژه به مناطق توریستی آنتالیا و استانبول سفر می کنند. جمهوری اسلامی ایران با انجام سفر و تورهای نوروزی به دلیل «مغایر بودن آن با ارزش های اسلامی» مخالفت می کند. یکی دیگر از دلایل مخالفت مقامات ایرانی با سفر گردشگران ایرانی به ترکیه خروج ارز از کشور است.

اختلافات سیاسی ایران و ترکیه بر سر سوریه هم به این مسایل اضافه شده است. ایران از رژیم بشار اسد حمایت می کند و ترکیه از گروه های مخالف اسد. این موضوع نیز اکنون بر مسافرت نوروزی ایرانیان به ترکیه سایه انداخته است.

منبع: دنیای سفر

ارسال نظر