استان‌های مرزی اولویت جدید میراث فرهنگی هستند

0

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: توجه مضاعف به میراث فرهنگی استان های مرزی و مناطق کمتر توسعه یافته از اولویت های جدید است.

محمدحسن طالبیان در نشست خبری بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی، اظهار کرد:برای جبران کم توجهی ها در گذشته نسبت به حفظ، مرمت و احیای مناطق کمتر توسعه یافته در استان های مرزی توجه مضاعف به این مواریث فرهنگی را در اولویت های خود قرار داده ایم.
وی افزود: تکمیل پرونده اورامانات در غرب کشور و منظر باستانشناسی ساسانیان در فیرزآباد فارس از جمله این اقدامات است.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: شعار امسال «ایکوموس» (میراث فرهنگی، گردشگری پایدار) است، که برای رسیدن به این مسئله قطعا توجه به ریشه گردشگری یعنی میراث فرهنگی ضروری است.
وی با اشاره به اینکه گردشگری پایدار از مسیر حفاظت از ارزش های میراث فرهنگی می گذرد، تصریح کرد: هر کشوری اگر در میراث فرهنگی سرمایه گذاری کند برنده خواهد بود.
طالبیان ادامه داد: درآمد پایدار، حفظ هویت و ارتقای عزت و افتخار ملی در سطح جهان از شاهراه میراث فرهنگی می گذرد.
وی گفت: تعداد زیادی از 17 مورد شاخص توسعه پایدار که سازمان ملل به عنوان اهداف و چشم اندازه سال 2030 را معرفی کرده، مبتنی بر حفاظت از میراث فرهنگی است.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اشاره به عملکرد سه ساله میراث فرهنگی در دولت یازدهم تصریح کرد: پیش از این دولت برای جلوگیری از تخریب‌های گسترده در مناطق مختلف و مصوبات کمیسیون ماده 5 شهرداری ها نماینده میراث فرهنگی در شورای های تاثیرگذار و طرح های بالا دستی، حضوری نمادین داشت که اکنون به حضوری تاثیرگذار بدل شده است.
وی تلاش برای هم افزایی اقدامات پژوهشگاه میراث فرهنگی و بخش های مرمت و باستان شناسی را دستاورد مفیدی قلمداد کرد و افزود: این گونه هم افزایی ها علاوه بر داخل سازمان با سایر نهادها نیز در دستور کار قرار گرفته و بسیار ثمربخش بوده است.
طالبیان گفت: اکنون 90 پایگاه باستانی و تاریخی فعال وجود دارد که بسیاری از آنها در دولت یازدهم احیا شده اند و از سرگیری فعالیت های «NGO» ها و انجمن‌های میراث فرهنگی که با حمایت ما انجام شد، در کمک به این روند موثر بوده است.
این مدیر فرهنگی تاکید کرد: در برنامه ششم موضوع مدیریت مستقل موزه‌ها و محوطه ها را مطرح کردیم تا با شکل گیری هیات امناهای میراث فرهنگی در مناطق تاریخی کشور و مدیریت هیات ها، بار دولت سبک شود و میراث فرهنگی این سرزمین با مشارکت خود مردم اداره شود.
وی خاطرنشان کرد: ارتباط با مراکز علمی دانشگاهی در داخل و خارج از کشور برای عقبه سازی و ظرفیت سازی بدنه کارشناسی میراث فرهنگی از مهمترین اقدامات سال های اخیر است.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در همه پایگاه های ملی و جهانی ما در استان های مختلف، شورای راهبردی هر استان تشکیل شد و با مشارکت ساکنان محلی و همکاری با نهادهایی چون شهرداری و سازمان بهسازی و غیره فعالیت های موثری صورت گرفت.

منبع: ایرنا

ارسال نظر