برگی از جاذبه‌های گردشگری جهان

0

روستای برگ جهان با قدمتی ۸۰۰ ساله و جمعیتی حدود ۹۱۲ نفر از جاذبه‌های گردشگری در نزدیک تهران است.  سفال‌های به دست آمده از لایه زیرین روستای کوهستانی برگ جهان گواهی بر قدمت تاریخی آن دارد.

چشم‌اندازهای جذاب این روستا از جمله کوچه باغ‌های زیبای آن، باغ‌های پر از میوه و مزرعه‌های زیبای کنار رودخانه برگ جهان گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.
حسن غلام پور مسئول گردشگری شمیرانات در گفتگو با خبرنگار ما گفت: یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای برگ جهان، رودخانه برگ جهان است.
وی افزود: این رودخانه از ارتفاعات کوه‌های اطراف روستا سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می‌ریزد.
وی با بیان اینکه سرده، پاده و شاهان کالبد از جمله محله‌های این روستا به شمار می‌آیند گفت: هویت معماری این محله‌ها به دلیل ساخت و ساز‌ها دگرگون شده است.
غلام پور افزود: آرامگاه امام‌زاده اسماعیل نیز مقصد بسیاری از مسافران است که در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه‌ای معروف به تنگل‌خانه قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه در فاصله سه کیلومتری شمال روستای برگ جهان بقایای قلعه دختر یا قلعه بند وجود دارد گفت: این بقایا در ارتفاع ۲ هزار و ۷۲۰ متری است.
غلام پور ادامه داد: در سمت شمال غربی روستای برگ جهان غاری با ابعاد دهانه حدود ۲ در ۲ متر و طول حدود ۳۰ متر وجود دارد. درون این غار چند راه فرعی وجود دارد که عمق چندانی ندارند.
مسئول گردشگری شمیرانات با بیان اینکه از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا آبشار برگ جهان است گفت: این آبشار در شمال شرقی روستا قرار دارد.
غلام پور با اشاره به اینکه این آبشار در مسیر صعود به قله‌های سرسیاه قرار گرفته است افزود: این مسیر برای علاقه‌مندان به کوهنوردی بسیار مناسب است.
وی ادامه داد: این روستا علاوه بر محصولات باغی از گیاهان دارویی بسیاری برخوردار است.
برای رسیدن به روستای برگ جهان می‌توانید مسیر بزرگراه شهید بابایی، جاده لشگرک، لواسان بزرگ را طی کنید و پس از روستای افجه به روستای برگ جهان برسید.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظرات مسدود است.