تراز گردشگران ایران و ترکیه متعادل می شود

0

به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری علی اصغر مونسان درباره دستاوردهای سفر به ترکیه گفت: طرف ترکیه‌ای نیز عزم خوبی برای افزایش ورود گردشگران ترکیه‌ای به ایران دار که باید به تعادل و تراز نزدیک شویم.
وی افزود: در این سفر به‌ویژه در حوزه های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برنامه‌هایی اجرایی برای بسیاری از رویدادها مشخص شد.
وی با بیان اینکه پیش‌تر بین ایران و ترکیه تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌های بسیاری به امضا رسیده که اجرا نشده است، گفت: در این سفر از وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه درخواست کردم تفاهم‌نامه‌های پیشین را اجرا کنیم زیرا فقط با نوشتن تفاهم‌نامه نمی‌توان مسئله‌ای را حل کرد.
مونسان با اشاره به اینکه برگزاری تورهای ترکیبی بین ایران و ترکیه بررسی شد، افزود: قرار است تا دو هفته آینده کمیته فنی ایران به ترکیه سفر کند و برنامه‌ریزی‌ها مربوط به برگزاری این تورها را انجام دهد.
همچنین زمان اجرای هفته فرهنگی دو کشور در ترکیه و ایران مشخص شد.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تاکید کرد: ساخت 10 هتل در ایران با همکاری سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای از دیگر مسائلی بود که در این سفر بررسی و قرار شد تا دو ماه آینده سرمایه‌گذاران و تورگردانان ترکیه‌ای به ایران سفر کنند و ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را معرفی کنیم.
وی ادامه داد: قرار شد در سفری که دوباره برای شرکت در نمایشگاه امیت (EMIT) به ترکیه دارم با وزیر گردشگری ترکیه بیشتر تبادل نظر کنیم.
مونسان با بیان اینکه در این سفر از وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه درخواست کردم برای ورود صنایع‌دستی ایرانی به ترکیه عوارض دریافت نشود، افزود: قرار شد پس از مذاکره با وزیر اقتصاد ترکیه نتیجه اعلام شود.
وی با اشاره به اینکه زمان چندانی برای مشارکت در مراسم سالروزی که برای مولانا به‌ نام شب عروس در قونیه برگزار می‌شود، باقی نمانده است گفت: پیشنهاد ما معرفی شمس در مراسم «شب عروس» بود ضمن اینکه سال آینده مراسم روز شمس در ایران و روز مولانا در قونیه با مشارکت دو کشور برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری صدا وسیما

نظرات مسدود است.