تشکل‌ها با تولید ایده و آسیب‌شناسی در توسعه گردشگری موثر باشند

0

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تشکل‌ها می‌توانند با تولید ایده، آسیب‌شناسی و بازگو کردن نقاط ضعف و قوت در فرآیند صنعت گردشگری موثر باشند.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نشست هم‌اندیشی تشکل‌های مردم‌نهاد با محمد محب‌خدایی معاون گردشگری با هدف استفاده از ظرفیت‌های مردمی در توسعه صنعت گردشگری امروز برگزار شد.
محب‌خدایی در این نشست گفت: بسیاری از کشورها با استفاده از داشته‌ها و ظرفیت‌های خود درآمدهایی را برای مردم خود ایجاد می‌کنند، در صنعت گردشگری بدون هیچ بودجه و هزینه‌ای می‌شود اشتغال ایجاد کرد.

**باید به داشته‌ها و ظرفیت‌های کشور روح بدهیم
وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در عرصه جذب توریست رقابت کنیم باید به داشته‌ها و ظرفیت‌های کشور روح بدهیم، یک گردشگر صرفا برای دیدن یک محیط خشک به کشوری سفر نمی‌کند، گردشگران می‌خواهند در سفرهایشان ندیده‌ها را ببینند.
معاون گردشگری افزود: برای حفظ میراث‌فرهنگی، طبیعی و تاریخی خود باید بازده مالی و اقتصادی برای آن‌ها تعریف کرده و در حوزه بازایابی گردشگری از تمام بخش‌ها استفاده کنیم، بسیاری از حوزه‌های گردشگری فعال دنیا بر معرفی و بازاریابی و رویدادهایی که برگزار می‌شود، استوار است.
وی ادامه داد: وقتی محصول دست افرادی که تحت حمایت تشکل‌ها هستند به بازار مصرف برسد این افراد منتفع می‌شوند؛ بنابراین بازاریابی و معرفی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه شود، باید با استفاده از روش‌هایی که بتواند به‌صورت جمعی عمل کند، رویدادهایی را برای حوزه گردشگری تعریف کنیم.
محب‌خدایی خطاب به نمایندگان تشکل های مردم نهاد حاضر در این نشست گفت: باید با استفاده از تشکل‌های مردم‌نهاد، ظرفیت‌های گردشگری کشورمان را به دنیا معرفی کنیم، شما می‌توانید برای توسعه نیات خیرخواهانه خود به صنعت گردشگری کشور کمک کنید و اشتغال و تولید را هم برای گروه‌های هدف خود توسعه بدهید.

**هیچ محدودیتی برای فعالیت در حوزه گردشگری وجود ندارد
معاون گردشگری اضافه کرد: در بخش گردشگری هیچ محدودیتی برای فعالیت وجود ندارد چراکه گردشگری از ماهیت‌ جالبی برخوردار است و برای تمام اقشار و سنین مختلف زمینه فعالیت در این بخش وجود دارند.
محب‌خدایی افزود: هم‌افزایی تشکل‌های مردم‌نهاد در معرفی و بازاریابی ظرفیت‌های گردشگری موثر واقع می شود و در توسعه صنعت گردشگری اثرگذار است چون گردشگری سفره بزرگی است که همه می‌توانند در کنار آن جمع شوند.
وی ادامه داد: در اصل گردشگری باید بر پایه فعالیت جدی بخش خصوصی فعال شود، باید برای نوروز امسال با کمک بخش خصوصی برنامه‌های ویژه‌ای را داشته باشیم و همچنین برنامه‌هایی را برای رویداد «تبریز2018» تعریف کنیم.
محب‌خدایی تصریح کرد: باید تلاش کنیم داشته‌هایمان ارزش خودشان را نشان دهند، بسیاری از شهرهای ما خوشبختانه به اصالت و هویت خود بازگشته‌اند، تداوم این جریان نیازمند حضور گردشگران و ایجاد چرخه اقتصادی در این مناطق است.

منبع: ایرنا

نظرات مسدود است.