تور گردشگری محرم در شهر یزد

0

برای سومین سال متوالی به همت “کمیته گردشگری معنوی و مذهبی یزد”، یک تور ویژه برای توریست های خارجی علاقه‌مند به مراسم عزاداری محرم در یزد برگزار شد. در این تور که از ششم محرم آغاز و تا یازدهم محرم به طول انجامید، توریست هایی از کشورهای مختلف که بعضی از آنها به صورت ویژه برای حضور در مراسم تاسوعا و عاشورا به یزد آمده بودند، از مراسم سینه زنی و سایر مجالس عزاداری در حسینیه های مختلف یزد دیدن کردند. گردشگران خارجی در این تور ویژه، سینه زنی هیئت‌های مختلف یزدی را نظاره گر بودند، از مساجد و حسینیه های یزد در ایام سوگواری محرم را بازدید کردند، به آشپزخانه‌های پخت و پخش نذری رفتند و در کنار ایرانیان عزادار نذری خوردند. همچنین در این تور، گوشه هایی از حوادث واقعه کربلا برای آنها روایت شد و سنت عزاداری محرم برای آنان تشریح گردید.

غرفه ای مخصوص برای آشنایی توریست ها با کمپین Who Is Hussain در نظر گرفته شده بود. این کمپین از لندن آغاز شده و اکنون جهانی گشته است.
در این ورک شاپ برای گردشگران بخش هایی از فیلم مختارنامه به نمایش در می آید و همزمان توضیحاتی درباره شخصیت های برجسته این حماسه بیان می شود.
گردشگران از طبقه دوم حسینیه، مراسم سینه زنی را تماشا می کنند.
گردشگری که برای تماشای مراسم زنجیرزنی به حسینیه آمده است.توماس که پس از 12 سفر به ایران و یزد، بسیاری از اصطلاحات فارسی را یاد گرفته است، مشغول یادگیری کاملتر زبان فارسی هم هست.
تجمع تعداد زیاد گردشگران خارجی که نظاره گر مراسم سینه زنی صبح تاسوعا هستند.

گردشگران یک ساعت در مسجد حضور دارند و سینه زنی دو هیئت یزدی را تماشا می کنند.
توریست ها از نخل حسینیه شاهزاده فاضل عکاسی می کنند.در دهه اول محرم در یزد، سقف حسینیه ها را پوش می‌کشند ، پوش هایی که با نمادهای محرم تزیین شده است.
رضا یکی از لیدرهای تور مشغول صحبت درباره فلسفه نخل گردانی در ظهر عاشورا است.سه گردشگر اتریشی که فقط در روز تاسوعا تور را همراهی می کردند .
بازار یزد در ایام محرم با پرچم های سیاه حال و هوای محرمی به خود می‌گیرد. 
ماریلیا، همسرش ژان پیر دو گردشگر برزیلی برای دیدن عزاداری تاسوعا و عاشورا به یزد آمده‌اند.ژان پییر پس از خوردن نذری تاسوعا، قصد دارد از پخت ندری‌ها عکاسی می‌کند.
کاترینا اهل اسلواکی، یکی از توریست هایی است که به همراه دوستان خود در ورک شاپ شرکت کرده است.
گردشگران به سمت حسینیه ثارالله حرکت می کنند.
راهنمایان این تور قبل از ورود گردشگران نذری های امشب آنها را آماده کرده اند. پس از شام گردشگران به مراسم پخت آش می روند.
توماس که قبلا در مراسم پخت آش شرکت کرده، چند دقیقه ای مشغول به هم زدن دیگ‌های آش می‌شود.
 مراسم پخت آش تا پاسی از شب ادامه دارد و این آش در ظهر عاشورا بین مردم تقسیم می شود.
جمعی از گردشگران که در جلوی مسجد منتظر ورود هیئت‌های عزاداری هستند.

منبع: ایسنا

نظرات مسدود است.