ثبت بیش از 16میلیون نفرشب اقامت تا 4 فروردین

0

 معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی از ثبت بیش از 16میلیون نفرشب اقامت تا پایان چهارم فروردین‌ماه 96 خبر داد و گفت: همچنین بیش از 17میلیون نفر از مراکز تاریخی، فرهنگی و زیارتی کشور تا روز گذشته بازدید کرده اند.

مرتضی رحمانی موحد روز شنبه به بازدید از کاخ‌موزه سعدآباد و مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران رفت و در حاشیه این بازدیدها با مردم در زمینه نقاط ضعف و قوت خدمات کاخ‌موزه‌های پایتخت به گفت‌وگو پرداخت.
رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات‌سفر کشور در حاشیه این بازدیدها در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با فعالیت‌های دستگاه‌های عضو ستاد، تهران درحالِ تبدیل شدن به «مقصد گردشگری» است، اظهار داشت: امروز شاهدیم که تأسیسات اقامتی، اماکن گردشگری و دیدنی با فعالیت‌های مشترک سبب افزایش حضور مسافران نوروزی در پایتخت شده‌اند.

**ارتقای رضایتمندی گردشگران از برنامه‌های فرهنگی‌هنری مجموعه‌های سعدآباد و نیاوران

معاون سازمان میراث فرهنگی همچنین با بیان اینکه فقط از ابتدای طرح نوروزی تا روز گذشته 27هزار گردشگر از مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران بازدید کرده‌اند خاطرنشان کرد: مدیران و دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی به‌منظور پذیرایی و عرضه خدمات متفاوت به مسافران نوروزی از آمادگی بسیار خوبی برخوردارند.
رحمانی موحد ابراز امیدواری کرد تا این فعالیت‌ها و خدمات سبب ارتقای رضایتمندی گردشگران شود.
وی در ادامه به بازدید خود از کاخ‌موزه‌های سعدآباد و نیاوران اشاره کرد و گفت: هر دو مجموعه از آمادگی خوبی برای عرضه خدمات و پذیرایی از مسافران نوروزی برخوردارند، همچنین تدابیر و برنامه‌های فرهنگی‌هنری در حاشیه هر دو مجموعه سبب افزایش حضور مسافران و ارتقای رضایتمندی مسافران شده است.»

** تغییرات در مجموعه نیاوران

معاون گردشگری کشور با اشاره به مجموعه فرهنگی‌ و هنری نیاوران اضافه کرد: نوروز امسال شاهد تغییرات خوبی در این مجموعه از نظر آمادگی و نیروی انسانی هستیم. به گفته وی بازدیدها به‌نحو بهتر و مناسب‌تری نسبت به سال قبل تنظیم شده و مردم با آرامش و علاقه‌مندی درحال بازدید از این مجموعه هستند.
رحمانی موحد گفت: تفاوت امسال با سال‌های گذشته که موجب رضایت مردم شده ابتکاراتی است که در اجرای برنامه‌های هنری به‌کار گرفته شده و مردم در طول مسیر بازدید می‌توانند از این برنامه‌ها استفاده کنند.
وی برگزاری جشنواره سوغات و صنایع‌دستی در مجموعه نیاوران را بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: با برگزاری این جشنواره برای نقاط مختلف کشور این امکان فراهم می‌شود که سوغات و صنایع‌دستی خود را که عموماً تولید خانگی و باکیفیت است عرضه کنند.
معاون گردشگری کشور اظهار کرد: «برگزاری جشنواره سوغات و صنایع‌دستی ایده بسیار خوبی است که در کنار فعالیت‌های فرهنگی مجموعه موجب ایجاد تنوع در اجرای برنامه‌ها و درنتیجه افزایش بازدیدکننده می‌شود.

** تاکید بر توجه به ضوابط بازدید از اماکن تاریخی

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات‌سفر تصریح کرد: بازدید از اماکن تاریخی‌فرهنگی ضوابط، مقدمات و نیاز به آگاهی‌هایی دارد که باید مخاطبان به آن توجه کنند.
زمانی که مردم صرف بازدید از موزه‌ها می‌کنند یکی از بهترین زمان‌های عمرشان محسوب می‌شود و بهتر است با دقت این اشیا و آثار را مرور کنند؛ از راهنماها سؤال کنند و موزه‌داران و راهنمایان مجموعه‌ها هم با علاقه و به‌روشنی به مردم پاسخ دهند.»
رحمانی موحد خاطرنشان کرد: توجه به تاریخ و سرگذشت پیشینیان و درنتیجه عبرت‌آموزی و پندآموزی نتایج فرهنگی بازدیدها سامان‌دهی شده و مطلوب است و به مردم توصیه می‌کنیم از زمان خود به‌نحو احسن و شایسته استفاده کنند.

** اعلام آمادگی صد درصدی ستاد خدمات‌سفر در استان‌ها

رحمانی‌موحد در ادامه، ضمن اشاره به آخرین وضعیت سفرهای نوروزی، تأکید کرد: تغییرات آب‌وهوایی متفاوتی که امسال در ایام نوروز شاهد بوده‌ایم اکثر استان‌های مقصد گردشگری را تحت‌تأثیر قرار داده است.
وی از آمادگی 100درصدی ستاد خدمات‌سفر در 31 استان و 460 شهرستان کشور به‌منظور عرضه خدمات و مدیریت سفر گردشگران خبر داد و تأکید کرد: تمام تلاش ستادهای اجرایی هماهنگی خدمات‌سفر در سراسر کشور عرضه خدماتی ویژه به مسافران است تا نوروزی متفاوت برای آنان فراهم شود.

**640 بازارچه صنایع‌دستی در کل کشور برپا می‌شود

رئیس ستاد هماهنگی خدمات‌سفر به دیگر برنامه‌های فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: ازجمله برنامه‌های شاخص در نوروز 96 برپایی نوروزگاه‌ها در 31 استان بوده که در فاصله 5 تا 7 روز برگزاری این جشنواره‌ها آیین و رسوم سنتی مردم بومی آن منطقه معرفی می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
به‌گفته وی، برپایی 640 بازارچه صنایع‌دستی در کل کشور از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی‌شده فرهنگی در ایام نوروز 96 است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر