ثبت سه نشان جغرافیایی برای صنایع دستی لرستان

0

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی لرستان از ثبت سه نشان جغرافیایی برای صنایع دستی استان خبر داد.

افشین باباحسینی  اظهار کرد: با توجه به نیاز به بازدید و کنترل میزان تولید صنعتگران بهره مند از بیمه شاغلان صنایع دستی، معاونت صنایع دستی جهت تسهیل در بازدید از کارگاه‎های این افراد و نیز جلوگیری از سوء استفاده‎های احتمالی اقدام به نصب برچسب امنیتی بر روی ابزار تولید این افراد کرد.

وی اضافه کرد: در فاز اول این طرح با توجه به تعداد بالای گلیم بافان بیمه شده بر روی دارهای گلیم بافی این افراد برچسب امنیتی نصب می‎شود. پس از انجام این کار صنعتگران ماهانه دو تصویر از دار خود و برچسب مربوطه که حاوی کد مختص به همان صنعتگر است، میزان تولید و فعالیت خود را به اطلاع معاونت می‎رسانند.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی لرستان تصریح کرد: از جمله مزایای این طرح صرفه جویی در وقت و هزینه بازدید برای صنعتگر و اداره کل و نیز ایجاد نشدن مزاحمت برای صنعتگران با توجه به عدم نیاز به بازدید فیزیکی از کارگاه صنعتگران می‎شود.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از کارهای پیگیری شده اقدام در جهت ثبت سه نشان جغرافیایی(گلیم و جاجیم خود رنگ و ماشته لرستان) برای صنایع دستی استان با همکاری شرکت شهرک‎های صنعتی است.

باباحسینی افزود: با ثبت این سه نشان از کپی طرح‎های خاص لرستان توسط صنعتگران سایر استان‎ها و نیز تولید محصولات مشابه صنایع دستی استان در مناطق دیگر جلوگیری شده و انحصار تولید آن در دست تولید کنندگان‎مان خواهد بود.

منبع: ایسنا

نظرات مسدود است.