جذب 20 میلیون گردشگر تا سال 1404 درگرو توجه بیشتر به گردشگری حلال است

0

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای رسیدن به جذب 20 میلیون گردشگر براساس چشم انداز برنامه 20 ساله تا سال 1404خورشیدی، باید به گردشگری حلال بیشتر توجه شود.

محمد محب خدایی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای توسعه گردشگری در یزد افزود: جذب این تعداد گردشگر نیازمند تغییر رویه و توجه بیش از پیش به گردشگری حلال به عنوان محور شتاب دهنده است.
وی با بیان اینکه ایران مانند سایر رقیبان خود در حوزه گردشگری نیاز به ایجاد زیرساخت های گردشگری حلال ندارد، تاکید کرد: کشورمان توانمندی مطلوبی در حوزه گردشگری حلال دارد و همه شاخص های آن موجود است.
وی استفاده از توانمندی ایرانیان خارج از کشور در جذب گردشگران خارجی را یکی از برنامه های سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد و ادامه داد: بر این اساس برای ترغیب ایرانیان خارج از کشور به منظور همکاری در جذب گردشگر مشوق هایی در نظر گرفته می شود.
وی اضافه کرد: حدود پنج میلیون ایرانی مقیم خارج از کشور شناسایی شدند که می توان برای تحقق این برنامه از آنان بهره گرفت که هزینه ها برای جذب گردشگر از این طریق به مراتب کمتر خواهد بود.
وی تبعیت دستگاهها و نهادهای مرتبط از برنامه های حوزه گردشگری و در دستور کار قرار دادن آنها را خواستار شد و تصریح کرد: برخی دستگاه ها و نهادها برنامه های حوزه گردشگری را جدی نمی گیرند.
معاون سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه برنامه ریزی ها باید براساس محور «شهر گردشگر» تنظیم شود، گفت: یزد با توجه به قابلیت ها و توانمندی هایی که دارد می تواند به نخستین شهر مجری الگوهای شهر گردشگر تبدیل شود.
محب خدایی افزود: در الگوی شهر گردشگر به موضوع گردشگری با هماهنگی دستگاه ها و نهادهای مختلف به طور جدی توجه می شود و فعالیت هایی از جمله اجرای طرح پلیس و تاکسی گردشگری اجرا خواهد شد.
استان های اصفهان، فارس و یزد به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران مطرح هستند و اکثر گردشگران خارجی در سفر به ایران، این استان ها را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کنند.
استان یزد 2 هزار و 270 هکتار بافت تاریخی دارد و یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه 743 هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار است و در فهرست آثار جهانی ثبت شده است.
یزد گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدنی ایرانی را در خود دارد که از آن جمله می توان به بناهای مذهبی، بقعه، مساجد، حسینیه ها، زیارتگاههای زرتشتیان، خانه های تاریخی ، آب انبارها، باغ های تاریخی، بادگیرها و بازارچه ها اشاره کرد.
نسشت هم اندیشی بررسی راهکارهای توسعه گردشگری یزد روز دوشنبه با حضور جمعی از مسئولان استان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر یزد، استادان دانشگاه، فعالان و صاحب نظران حوزه گردشگری در پردیس دانشگاه یزد برگزار شد.

منبع: ایرنا

نظرات مسدود است.