دربند؛ نامی آشنا برای دوستداران طبیعت در پایتخت

0

دربند در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا یکی از جاذبه‌های گردشگری استان تهران و مقصدی جذاب برای گردشگران در فصل تابستان است.

دربند از دهکده‌های قدیمی در شمال باغ سعد آباد دارای آب و هوایی خنک و مملوء از عطر خوش برگ‌های سبز درختان و گل‌های زیباست.
رودخانه دربند در طول مسیر و پروانه‌های رقصان که گردشگران را تا مقصد همراهی می‌کنند فضایی خاطره انگیز را رقم می‌زند.
رئیس اداره میراث فرهنگی شمیرانات گفت: دربند در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و دارای محله‌های قدیمی شامل مرغ‌محله، کنارمحله، کلاغ‌پر و سربند است.
محمد انشایی با اشاره به اینکه رودخانه دربند از میان دهکده دربند می‌گذرد افزود: دره اوسون، دره آبشار، دره کاک، آب شیردره از جمله دره‌های این دهکده هستند.
وی ادامه داد: رضا لعل ریاحی پیکره‌تراش و نقاش ایرانی در سال ۱۳۴۱ تندیس کوهنورد واقع در میدان سربند را بنا کرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی شمیرانات با اشاره به اینکه ابتدای مسیر با پیاده‌روی از کنار تله سیژ آغاز می‌شود افزود: پس از طی مسافت یک کیلومتر و طی مسیر فرعی، امامزاده ابراهیم دیده می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه ادامه مسیر به ایستگاه ۲ تله کابین توچال و در نهایت گردشگران را به دوراهی اوسون می‌رساند گفت: انتخاب مسیر از دوراهی اوسون به سمت چپ به هتل اوسون می‌رسد که برای اقامت نیم یا یک روز مناسب است و مقصد نهایی مسیر «پناهگاه شیرپلا» خواهد بود.
انشایی افزود: انتخاب مسیر از دو راهی اوسون به سمت راست نیز به آبشار دو قلو و در نهایت شیر پلا می‌رسد.
طول مسیر از میدان سربند تا شیرپلا حدود دو کیلومتر است و دو ساعت و سی دقیقه برای رسیدن به پناهگاه لازم است؛ این محدوده زمانی نسبی است و عواملی، چون سرعت کوهنوردان و وضعیت آب و هوا بر کاهش و افزایش آن تاثیرگذار است.
پناهگاه «شیرپلا» در سال ۱۳۴۲ احداث شد که دارای امکانات رفاهی برای اقامت در شب است و از بهترین محل‌ها برای صعود به قله‌های شمال تهران محسوب می‌شود.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظرات مسدود است.