دریاچه زریوار مریوان، کم‌نظیرترین جاذبه آبی غرب کشور

0

دریاچه زریوار

دریاچه منحصر بفرد زریوار واقع در سه کیلومتری شهر مریوان، مهمترین تالاب و کم نظیرترین جاذبه آبی در غرب کشور با چشم اندازی رویایی و خاطره انگیز آماده بازدید گردشگران داخلی و خارجی است.

 دریاچه زریوار یا زریبار در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا قرار گرفته و دور تا دور این دریاچه زیبا را کوه‌های پوشیده از جنگل فرا گرفته و برزیبایی این دریاچه افزوده است.

طول دریاچه زریوار 5.4 کیلومتر و عرض آن 2 کیلومتر است و مساحتی حدود 850 تا 900 هکتار را در برگرفته است.

عمق متوسط دریاچه 3 متر ( 2 الی 5 متر) می‌باشد که از نظر عمق، وسعت و حجم آب آن، شرایط بسیار مناسبی برای قایقرانی و اسکی روی آب را فراهم کرده است.

آب دریاچه زریوار شیرین است و از چشمه‌های جوشان کف دریاچه تامین می‌شود و این شرایط موجب شده تا به مامنی آرام و مناسب برای گونه‌های مختلف پرندگان، خزندگان و آبزیان تبدیل شود.

در مورد وجه تسمیه دریاچه زریوار یا زریبار باید گفت که زریبار یا زریوار که هر دو در منطقه متداول است، به معنی دریاچه وار است و این موضوع نشان از وسعت و بزرگی این دریاچه و اهمیت آن دارد.

آب دریاچه به دلیل شیرین بودن بیشتر زمستان‌ها سطح آن یخ می‌بندد و جلوه‌ای بسیار زیبا خلق می‌کند و این وضعیت موجب می‌شود تا اهالی و مردم روستاهای اطراف دریاچه زریوار برای رفت و آمد به شهر مریوان از روی آن تردد کنند.

«سراتو فیلیوم» و «سریو فیلیوم» از گیاهان شناور دریاچه و گونه‌های نی، هزار نی، بار هنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک و جگن از جمله گیاهان حاشیه‌ای آن هستند.

آبزیان دریاچه زریوار نیز گونه‌های بومی و غیربومی همچون سیاه ماهی خالدار، عروس ماهی، ماهی آمور سفید و کپور آیینه‌ای را شامل می‌شوند و سبب حضور 31 گونه پرنده بومی و مهاجر در آن شده است.

اردک سرحنایی و سر سبزه، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ و کوچک، خوتکا، انواع چنگو و پرندگان شکاری از قبیل سنقر تالابی و دلیچه نمونه‌هایی با اهمیت و ارزشمند به شمار می‌آیند.

تنوع اقلیمی و شرایط بسیار مناسب آب و هوایی و نیز صید تفریحی ماهیان خوراکی می‌تواند گردشگران بسیاری را به این منطقه جذب کند و موجب رونق زندگی مردم محلی شود.

هم اکنون در اطراف دریاچه زیبای زریوار مریوان مراکز رفاهی و خدماتی مناسبی از قبیل هتل، رستوران، مراکز تفریحی و سرگرمی وجود دارد که گردشگران و مسافران نوروزی می‌توانند با مسافرت به این شهر زیبا از این اماکن استفاده کنند و علاوه بر این با کمک قایق‌های موتوری هم از زیبایی‌های دریاچه بهره بگیرند.

دریاچه زریوار با شماره 102 در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

منبع : ایسنا

ارسال نظر