زائران اربعین برای خروج از کشور با گذرنامه معتبر خارج شوند

0

پلیس در توصیه به زائران اربعین حسینی اعلام کرد: زائران برای خروج از کشور با گذرنامه حداقل دارای 6 ماه اعتبار، اقدام کنند و اگر گذرنامه معتبر ندارند به هیچ عنوان به مبادی مرزی مربوطه مراجعه نکنند.

پایگاه خبری پلیس، دارا بودن گذرنامه معتبر کافی نمی کند و فرد متقاضی طبق شرایط و ضوابط در قانون گذرنامه باید از اجازه خروج معتبر در سیستم پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا برخوردار باشد.
رعایت بند یاد شده منوط به دارا بودن شرایط و مراجعه به مراجع ذی ربط از قبیل سازمان وظیفه عمومی ناجا برای متقاضیان مشمول خدمت وظیفه و پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجاست.
زائران در صورت نداشتن گذرنامه معتبر در نخستین فرصت برای اخذ گذرنامه به دفاتر پلیس +10 در سراسر استان ها مراجعه کنند. دراین مورد تأکید می شود که زائران از درخواست صدور گذرنامه در روزهای نزدیک به اربعین حسینی (ع)خودداری کنند، چراکه در آن ایام حجم بالایی از درخواست ها وجود دارد.
یکی از شرایط اخذ اجازه خروج یا درخواست صدور گذرنامه دارا بودن کارت هوشمند خدمت وظیفه است بنابراین اقدام به هوشمند کردن کارت معافیت یا خدمت برای دارندگان کارت های قدیمی اجباری است.
براساس این گزارش، اگر احتمال ممنوعیت خروج شخص متقاضی محتمل است، قبل از سفر به اداره بررسی صلاحیت پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا و در استان ها به مدیریت گذرنامه مراجعه کند تا از وضعیت خروج از کشور خود مطمئن شود.
زائران نسبت به اخذ روادید معتبر از سفارت و نمایندگی های عراق در داخل کشور اقدام کنند و درخواست خود را به روزهای نزدیک به اربعین حسینی (ع) موکول نکنند.
زائران از اعتماد به افراد ناشناس که با گرفتن مبالغی، پیشنهاد اخذ روادید عراق را در اسرع وقت به آنها می دهند خودداری کنند زیرا این روادیدها جعلی است.
اتباع خارجی مقیم ایران بجز اخذ روادید کشور عراق باید با مراجعه به مدیریت های اداره های مهاجرت و گذرنامه استان های سراسر کشور، روادید خروج و مراجعت دریافت کنند.
اتباع خارجی مقیم ایران که دارای کارت آمایش و یا به صورت غیرمجاز در کشورند حق خروج از کشور به مقصد عراق را ندارند.
همچنین زائران نسبت به ثبت نام در سامانه سماح سازمان حج و زیارت برای ساماندهی اعزام به عراق اقدام کنند.

**توصیه پلیس در حین سفر
به همراه داشتن گذرنامه و روادید معتبر در هنگام خروج از مبادی مرزی برای اتباع ایرانی و خارجی الزامی است.
تأکید می شود زائران در مبادی خروجی مرزی کشور از گیت گذرنامه نسبت به ممهور کردن مهر خروج در گذرنامه خود توسط افسر پلیس گیت مرزی اقدام کنند. عدم اقدام به این امر تبعات و پیگرد قانونی برای مسافر در بردارد.
برخی زائران اقدام به استفاده از گذرنامه افراد غیر، جهت خروج از مرز می کنند. این موضوع بجز اینکه برای فرد استفاده کننده از گذرنامه غیر به عنوان تخلف و تخطی از قانون محسوب می شود برای صاحب اصلی گذرنامه نیز تبعات قانونی به همراه دارد.
گذرنامه به عنوان سند هویتی برای مسافر تلقی می شود لذا حفظ و نگهداری آن اهمیت به سزایی دارد و اگر گذرنامه زائر به هر دلیل مفقود شود امکان ورود به کشور پس از طی مراحل قانونی برایش امکان پذیر می شود.
زائر در صورت گم و یا جدا شدن از بستگان و یا فقدان گذرنامه در حین سفر به کنسولگری ایران در عراق مراجعه کند.
زائران به منظور حفظ امنیت جانی و تأمین سلامت فردی و گروهی از مرزهای مجاز اعلامی و در مسیر مشخص شده تردد کنند.
زائران در هنگام سفر با مأموران و کارکنان مرزی برای تسهیل در تردد در مناطق مرزی همکاری نزدیک داشته باشند.همچنین
به افرادی که در پوشش های مذهبی، قصد تهییج مردم به عدم رعایت قانون را دارند توجه نکنند و در صورت برخورد با این گونه افراد آنان را به مأموران انتظامی و امنیتی معرفی نمایند.
زائرانی که دارای روادید دسته جمعی هستند باید همگی به صورت همزمان و با حضور راهنمای گروه که روادید گروهی به نام او صادر شده است به گیت های کنترل گذرنامه مراجعه کنند.
از مراجعه زائران به نقاط صفر مرزی بدون مدرک مسافرتی و یا روادید معتبر عراق خودداری می شود زیرا علاوه بر جلوگیری از خروج آنان موجب تداخل و کندی فعالیت برای ارائه خدمات به دیگر زائران نیز می شوند.
حتی الامکان زنان با محارم خود از مرز خارج شوند.
این گزارش می افزاید، زائران از ایجاد بی نظمی و ترافیک توسط هیئات عزاداری مستقر در کنار جاده های اصلی، خیابان ها و ورودی شهرهای منتهی به مرزها خودداری کنند.
زائران مسائل شرعی و عرفی مراسم اربعین را رعایت و از اجرای مراسمی چون قمه زنی و یا استفاده از زنجیرهای خاردار خودداری کنند.

** توصیه پلیس بعد از مراجعت از سفر
ارایه گذرنامه توسط زائران در هنگام ورود به گیت گذرنامه در مبادی ورودی مرزی به کشور برای ممهور شدن مهر ورود در گذرنامه توسط افسر پلیس مستقر در گیت مرزی الزامی است، عدم اقدام به این امر تبعات و پیگرد قانونی برای مسافر در بردارد.
زائران از تجمع و ازدحام در مبادی ورودی خودداری و ضمن حفظ آرامش خود، دیگران را نیز به این امر دعوت کنند.
زائران در مبادی ورودی و خروجی با مأموران کنترل مرزی و نهادهای امنیتی و انتظامی تعامل و همکاری های لازم را داشته باشند و از بحث و جدل با آنان پرهیز کنند.همچنین زمان بازگشت به کشور مدیریت شود و بازگشت به ساعات پایانی مراسم اربعین موکول نشود.
با توجه به انبوه بازگشت ها در برگشت به کشور، زائران نسبت به افراد کهنسال و کودکان اهتمام و به آنان در طول مسیر کمک کنند.

منبع: ایرنا

نظرات مسدود است.