سفری مجازی به مقاصد گردشگری استان آذربایجان شرقی

0

استان آذربایجان شرقی به مرکزیت شهر تاریخی تبریز در شمال غرب ایران قرار دارد. این استان از شمال (رود ارس) با کشورهای آذربایجان،ارمنستان و نخجوان 235 کیلومتر مرز مشترک داشته و از غرب و جنوب غربی به استان آذربایجان غربی و از جنوب شرقی به استان زنجانو از شرق به استان اردبیل محدود شده و بلندترین نقطه آن قله سهند در 50 کیلومتری جنوب تبریز قرار دارد. این استان آب و هوای سرد و خشک کوهستانی دارد. زبان ترکی زبان اصلی مردم آذربایجان و زبان نوشتاری فارسی است. مردم آذربایجان مسلمان شیعه مذهب بوده و از اقلیت های مذهبی ارامنه مسیحی نیز در این استان زندگی می کنند. این استان دارای 19 شهرستان (آذرشهر، اسکو، اهر، بستان آباد، بناب، تبریز، جلفا، چاراویماق، سراب، شبستر، عجب شیر، کلیبر، مراغه، مرند، ملکان، میانه، هریس، هشترود، ورزقان) و 53 شهر، 41 بخش، 139 دهستان و 317 آبادی است. با ما برای سفر به استان آذربایجان شرقی و زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی، دیدنی های آذربایجان شرقی و جاهای دیدنی آذربایجان شرقی همراه باشید.

تاریخ

قوم ماد پس از مهاجرت، در غرب ایران در محلی که امروز به آذربایجان معروف است ساکن شده و دولت ماد را تشکیل دادند. دولت ماد پس از اینکه چندین بار از طرف آشوریان مورد حمله واقع شد، سرانجام با اتحاد قبایل، دولت آشور را برانداخت. آذربایجان همواره از مهم ترین و قوی ترین ایالت های ایران بوده است (اخیرا در حفاری های جنب مسجد کبود تبریز در عمق 6 متری آثاری از اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول قبل از میلاد کشف شده است). آتشکده آذرگشتسب یکی از مراکز نگهداری آتش جاویدان در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. برخی معتقدند نام آذربایجان برگرفته از واژه آذرگشتسب نام آتشکده مقدس شهر شیز یا تخت سلیمان بود. برخی دیگر اعتقاد دارند از آتورپاتگان و از ریشه های آتروپاتن، آتروپات، آذرپات به معنی پاسدار آتش است. در دوره های بعد از اسلام نیز شهرهای مراغه، تبریز و اردبیلهمواره از مراکز عمده سیاسی- اقتصادی بوده اند. در اوایل قرن سوم هجری سردار معروف آذری به نام بابک خرمدین برای رهایی از دست عمال دستگاه خلافت بغداد مدت ها مبارزه کرد. در اواسط قرن هفتم هجری مغولان به ایران حمله کرده و مراغه را به پایتختی انتخاب کردند. در این زمان قلمرو شاهنشاهی بزرگ هلاکوخان از خراسان تا شام امتداد داشت. در زمان هلاکوخان مغول در مراغه اولین رصد خانه ی علمی جهان توسط خواجه نصرالدین طوسی بنیان گذاشته شد و سپس پایتخت به تبریز منتقل گردید. در زمان غازان خان شهر تبریز از نظر تجاری به رشد بی سابقه ای نایل آمده و به یکی از شهرهای بزرگ و معروف جهان تبدیل شد. در همین زمان بازار تبریز نیز به ثروت و شهرت فراوانی رسید. شهرک دانشگاهی ربع رشیدی توسط رشیدالدین فضل اله، مسجد علیشاه توسط تاج الدین علیشاه، مظفریه جهان شاه (مسجد کبود) و مجموعه حسن پادشاه نیز توسط ترکمانان قره قویونلو و آق قویونلو بنیان نهاده شد. در دوره صفویه تا زمان سلطنت شاه طهماسب و پیش از انتقال پایتخت به قزوین، تبریز همچنان مرکزیت ایران را داشت. مسجد صاحب آباد و مجموعه سیدحمزه از یادگارهای آن دوران است. در اواخر حکومت زندیه زلزله وحشتناکی تمام تبریز را درهم کوبید و سپس جنگ های ده ساله ایران و روس در زمان فتحعلیشاه قاجار و جدا شدن بخش عظیم از کشور عزیزمان، با عقد قراردادهای ترکمنچای و گلستان خاطرات تلخی از خود برجای گذاشت؛ اما انقلاب مشروطیت ایران در یکصد سال قبل به رهبری دلاورانی چون ستارخان و باقرخان از تبریز افتخار آفرین است.
تبریز

                                      میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی

 مسجد جامع تبریز

تاریخ ساخت مسجد جامع تبریز به درستی معلوم نیست. از دوره سلجوقیان- ایلخانان مغول آثارمعماری و گچبری و از دوره صفویه فرمان و سنگ نوشته های مرمرین شاه طهماسب و شاه سلطان حسین درداخل و سر در مسجد باقیمانده است. بعد از زلزله سال 1193 مسجد مجددا توسط حسینقلی خان دنبلی بازسازی شده است.
 مسجد جامع تبریز

مسجد حجة الاسلام

مسجد حجة الاسلام در غرب مسجد جامع و در سال 1235 هجری قمری توسط ملامحمد ممقانی ساخته شده است. این بنا دارای 54 گنبد آجری و 40 ستون سنگی است.
مسجد حجة الاسلام

مسجد جامع مرند

مسجد جامع مرند طبق کتیبه گچبری مزین به آیات قرآنی به خط کوفی و ثلث در سال 731 هجری قمری در زمان ابوسعید بهادرخان بازسازی و در سال 740 ه. ق توسعه یافته است. محراب زیبای این بنا عمل استاد نظام بندگیر تبریزی می باشد.
مسجد جامع مرند

مسجد سنگی ترک

ساخت بنای مسجد سنگی ترک در 23 کیلومتری میانه، با توجه به شیوه معماری و حجاری های آن به دوره ایلخانی نسبت داده می شود. بنا به کتیبه های سنگین در سال 1282 (در دوره ناصرالدین شاه) بازسازی شده است. این مسجد دارای شالوده ی سنگی، یک محراب اصلی و سه محراب کوچکتر در طرفین محراب اصلی است.
مسجد سنگی ترک

مسجد علیشاه تبریز

مرتفع ترین بنای تاریخی تبریز مسجد علیشاه جیلانی (گیلانی) است که مابین سال های 716 تا 724 هجری قمری با کوشش تاج الدین علیشاه وزیر اولجایتو و ابوسعید بهادرخان ساخته شده و زیباترین و رفیع ترین بناهای زمان خود بوده است. در دوران قاجار بناهای مجاور آن مانند زاویه و مدرسه به انبار غلات و مهمات تبدیل شده پس از کشیدن حصاری به دور آن به عنوان ارگ مورد استفاده قرار گرفت. این ارگ در انقلاب مشروطه به دست انقلابیون افتاد. در زمان پهلوی محوطه ی آن به بوستان تبدیل شد.
مسجد علیشاه تبریز

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز در زمان سلطنت سلطان جهان شاه قره قویونلو به سال 870 ه. ق ساخته شده و از نظر انواع کاشیکاری و خطوط نسخ، کوفی، ثلث در غالب طرح های اسلیمی و معرق های بسیار شاخص در نوع خود بی نظیر بوده و به علت رنگ آبی کاشیکاری ها به مسجد کبود شهرت یافته است. در زلزله سال 1193 ه. ق گنبدهای این بنای معظم نیز فرو ریخت و اکنون به همت سازمان میراث فرهنگی و استادکاران ورزیده حفاظت و مرمت شده است.
مسجد کبود تبریز

مسجد مهرآباد بناب

مسجد مهرآباد بناب در سال 951 هجری قمری در زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی ساخته شد. این بنا دارای 20 ستون چوبی با سرستون های مقرنس کاری و زیرستون های سنگی است. سقف چوبی و سرستون های دارای طرح ها و نقاشی و کتیبه های قرآنی بوده که این شیوه ی معماری بعدها در بنای چهلستون و عالی قاپو اصفهان استفاده شده است.
مسجد مهرآباد بناب

بازار تبریز

اگر بخواهیم بزرگ ترین بنای مسقف جهان را نام ببریم حتما باید نام مجموعه ی بازار تبریز را به خاطر آوریم، این بازار به دلیل قرار داشتن در جاده ی ابریشم از اهمیت و رونق بس شگرف برخوردار بود. بازار تبریز از معروف ترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی، دیدنی های آذربایجان شرقی و جاهای دیدنی آذربایجان شرقی محسوب می شود. بازار تبریز از دهها راسته، تیمچه و سرا تشکیل شده است و از مهم ترین راسته ها به راسته ی امیر، راسته ی بازار، سراجان، شیشه گر خانه، کفاشان، دلاله زن، کلاه دوزان، مسگران، حلاجان، یمنی دوزان، حرم خانه و از تیمچه ها به: امیر، مظفریه، حاج کاظم، میرزاشفیع، حاج صفرعلی، شعربافان و… از سراها نیز می توان به امیر، شاهزاده لر، آلمانی لر، گرجیلر و… اشاره نمود. این مجموعه گرانبها نیز از زلزله هولناک 1193 ه. ق جان سالم به در نبردند. اما بازسازی آن یک سال بعد آغاز شد. در این مجموعه انواع آجرکاری و کاربری را به ویژه در تیمچه ها می توان یافت.
بازار تبریز

بقعه عون بن علی

بقعه عون بن علی بر فراز کوه سرخاب واقع در شمال شهر تبریز بنا شده است. اصل بنا متعلق به دوره ایلخانان می باشد که در دوره های صفویه و قاجاریه بازسازی شده است. برخی معتقدند این بقعه مزار فرزندان حضرت علی (ع) می باشد. بقعه عون بن علی از شناخته شده ترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی، دیدنی های آذربایجان شرقی و جاهای دیدنی آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی می باشد.
بقعه عون بن علی

مسجد قدمگاه

مسجد قدمگاه که در جنوب آذرشهر قرار دارد. همانند غاری به دل کوه کنده شده است. در دوره های قدیم تر قبل اسلام به عنوان معبد مهری استفاده می شده است. این معبد در قرون 6 الی 8 ه. ق به عنوان تکیه عرفا و دراویش و سپس به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. ارتفاع سقف غار بیش از 10 متر و دارای روزنه در سقف می باشد.
مسجد قدمگاه

مقبرة الشعرا تبریز

مقبرة الشعرا تبریز از قدیم محل دفن و گورستان شعرای نامی تبریز چون: خاقانی شیروانی، قطران تبریزی، انوری و مشاهیری چون: شیخ محمد خیابانی، ثقة الاسلام و… بوده است. همچنین مدفن استاد شهریار شاعر نامی آذربایجان که شهرت جهانی دارد در این بنای عظیم می باشد.
مقبرة الشعرا تبریز

کلیسای سنت استپانوس

از محبوب ترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی، دیدنی های آذربایجان شرقی و جاهای دیدنی آذربایجان شرقی کلیسای سنت استپانوس می باشد. کلیسای سنت استپانوس در 16 کیلومتری غرب جلفا و در منطقه کوهستانی بسیار زیبا و سرسبز ساخته شده است. این مجموعه دارای کلیسا، برج ناقوس، دیر، قنات، باغات و اصطبل می باشد. اجاق حضرت دانیال در این کلیسا است. این مجموعه متعلق به دوره ایلخانان مغول است که در دوره صفویه بازسازی شده است.
سنت استپانوس

مدرسه اکبریه تبریز

مدرسه اکبریه تبریز در سال 1266 ه. ق در جوار مسجد صاحب آباد با همت میرزا علی اکبر علی خان ساخته شد. در این مدرسه طلاب شیخیه علوم دینی فرا می گرفتند. قسمتی از این بنا در سال 1345 برای ادامه خیابان دارایی شمالی توسط شهرداری وقت تخریب شد و بعد بقیه بنا رو به ویرانی گذاشت. این مسجد از سال 1367 به همت سازمان میراث فرهنگی مرمت و احیا شده است.
مدرسه اکبریه تبریز

قلعه ضحاک

قلعه ضحاک در شرق شهر هشترود به طول 10 کیلومتر و عرض3-2 کیلومتر واقع بین رودخانه های آیدوغ میش و قَرنقو از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره اسلامی مورد استفاده بوده است. اما بیشتر آثار باقی مانده فعلی متعلق به دوره های اشکانی و ساسانی است. همچنین چهارطاقی معظم بجای مانده نیز مربوط به دوره اشکانی می باشد. قلعه ضحاک از شناخته ترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی، دیدنی های آذربایجان شرقی و جاهای دیدنی آذربایجان شرقی می باشد.
قلعه ضحاک

قلعه بابک

قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی، در نزدیکی شهر کلیبر و در یک منطقه کوهستانی، جنگلی بر فراز صخره ای مرتفع که فقط یک راه باریک مالرو دارد در ارتفاع 2600 متری سطح دریا قرار دارد. این قلعه در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم هجری قمری توسط بابک خرمدین از قهرمانان استقلال طلب آذربایجان بنا شده است. این بنا به دلیل ویژگی های معماری و غیرقابل نفوذ بودن قلعه در قرون بعد هم مورد استفاده قرار گرفته است.
قلعه بابک

عمارت شهرداری تبریز

 از شگفت انگیزترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی، دیدنی های آذربایجان شرقی و جاهای دیدنی آذربایجان شرقی عمارت شهرداری در استان آذربایجان شرقی می باشد. عمارت شهرداری تبریز (برج ساعت) در سال 1313 شمسی در محله قدیمی نوبر به شکل عقابی در حال پرواز با سنگ و آجر و سیمان توسط معماران ایران در سه طبقه به عنوان ساختمان شهرداری تبریز ساخته شد. نمای بیرونی ساختمان سنگی و برج ساعت آن از شاخصه های اصلی ساختمان می باشد.
عمارت شهرداری تبریز

باغ ائل گلی

باغ ائل گلی و ساختمان آن از نمونه باغات مشهور آذربایجان بوده و استخر زیبا و ساختمان وسط آن در دوره قاجاریه بازسازی و ساماندهی شده است. ساختمان وسط دریاچه در سال های اول انقلاب اسلامی آتش گرفت، ولی اکنون بنای دیگری با همان معماری و شیوه ساخته شده است.
باغ ائل گلی

برج مدور مراغه

برج مدور مراغه دارای سردابه و طبقه فوقانی با سردر مزین به کتیبه کاشیکاری در سال 536 هجری قمری ساخته شده است.
برج مدور مراغه

منبع: همگردی

نظرات مسدود است.