شب نوروزی ایرانی-ارمنستانی در ایروان برپا شد

0

جشن نوروزی ایرانی-ارمنستانی با حضور هنرمندان و شمار زیادی از علاقه مندان در سالن آرنو باباجانیان شهر ایروان پایتخت ارمنستان برگزار شد.

در دومین برنامه نوروزی که با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی و جمهوری ارمنستان آغاز شد، آقوان هوسپیان رئیس کمیته بازرسی کل این کشور، سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی، امیر خجسته نماینده مجلس و علی انصاریان ملی پوش سابق فوتبال حضور داشتند.
هوسپیان در این مراسم با تبریک نوروز باستانی به ملت ایران، گفت: ایرانیان و ارامنه به عنوان دو ملت دوست و برادر قرن هاست که کنار یکدیگر با صلح و دوستی زندگی کرده اند و همواره همسایگانی خوب و نمونه بوده اند.
وی همچنین افزایش شمار گردشگران ایرانی در ارمنستان را نشانه خوبی از علاقه دو ملت به یکدیگر دانست و آن را ارزشمند خواند.
سفیر ایران نیز با خیر مقدم به حاضران از همکاری های رئیس کمیته بازرسی کل ارمنستان در رابطه با افزایش همکاری های تهران و ایروان سپاسگزاری کرد.
عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری فرهنگسرای نیاوران نیز در این برنامه گفت: ثبت جهانی نوروز به عنوان میراث معنوی بشری در سال 2010 با اقدام سازمان ملل، سبب شد دو کشور ایران و ارمنستان جشن های نوروزی سال 96 را برگزار کنند.
گروه موسیقی اقوام روناک با خوانندگی سعید خلج و سجاد رضایی قطعاتی از موسیقی اقوام مختلف ایرانی شامل خراسانی، کردی، لری، جنوبی و گیلگی را اجرا کرد.
تکنوازی تار هانیه محمدخانی، نی انبان حمیدرضا سلیمانی و اجرای داود حیدری گوینده رادیویی نیز از دیگر برنامه های این جشن بود.
اجرای گروه سرود دبستان فارسی زبان روستای دوین استان آرارات ارمنستان به مدیریت ژرژ ابراهیمی و ترانه «ای ایران» با نوای کودکانه نیز یکی از بخش های دیگر جشن نوروزی ایرانی-ارمنستانی بود که سبب تشویق پیاپی حاضران شد.
در این بخش، ابراهیمی سرپرست گروه سرود کودکان از حمایت ها و کمک های سفارت و سفیر ایران در ارمنستان به روستای دوین سپاسگزاری کرد.
در ادامه نیز گروه دو نفره ارمنی نارا دانییلیان هنرمند نوجوان با تک نوازی ساز قانون و آواز آساطور اصلانیان یک ترانه فارسی اجرا کردند که مورد توجه قرار گرفت.
گروه خیزش به سرپرستی نوید اربابی، گروه روناک به سرپرستی و خوانندگی کیوان محمدخانی و گویندگان رادیو و تلویزیون ایران نیز در این جشن برنامه اجرا کردند.
همخوانی حاضران با سرود ای ایران، بخش پایانی برنامه های هنری این جشن بود که با تلاش و برنامه ریزی گروه حامیان روابط ایران و ارمنستان در قالب جشن های نوروزی از پنجم تا نهم فروردین تدارک دیده شده است.
در پایان مراسم نیز سجادی سفیر ایران، خجسته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، آقوان هوسپیان رئیس کمیته بازرسی ارمنستان و انصاریان ملی پوش سابق فوتبال از هنرمندان قدردانی کردند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر