شهر زیر زمینی سامن | شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

0

در استان همدان ،شهری پنهان یا زیر زمینی با نام سامن وجود دارد که به احتمال زیاد ،شهری مخفی مربوط به دوره اشکانیان بوده و بعد ها هم آن را بعنوان قبرستان مورد استفاده دادند. شهر سامن در 15 کیلومتری شهرستان ملایر در استان همدان واقع شده است. کاوش ها وحفاری ها باستان شناسان در محوطه زیر زمینی در شهر سامن، باعث کشف شهر سامن مخفی شد، که در یک بستر سنگی و به صورت دست کند ایجاد شده است.در برخی از فضاهای موجود در این شهر مخفی، برای تدفین مردگان استفاده میشده است. در ادامه با ما همراه باشید تا شهر زیر زمینی سامن ، شهر پنهان شده زیرزمینی همدان را برای شما شرح دهیم..

مخفی

تخمین دوره

از این شهر سامن مخفی در زیر زمین، در حدود 25 اتاق شناسایی شده که در این اتاق ها تعداد کثیری اسکلت و جمجمه متعلق به دوره اشکانی وجود دارد و به حالت دست نخورده در جای خود باقی مانده اند. در جوار اسکلت ها ،هدایای قبور گذاشته شده است و اسکلت ها در وضعیت چمباتمه ای تدفین شده اند.به احتمال قریب به یقین، این تدفین ها به دوره تاریخی بخصوص اشکانی ارتباط داشته باشد.

مخفی

چگونگی کشف شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

طبق تحقیقات انجام شده و مطالعات باستانشناسی، شهر زیر زمینی سامن پنهان بیش از 3 هکتار وسعت دارد و قسمتی از این شهر سامن باستانی، به دلیل وجود رطوبت زیاد هنوز مورد کاوش قرار نگرفته است. احتمال می رود که قسمتی از این شهر زیر زمینی سامن  در زیر خانه های کنونی مردم قرار گرفته است. بهمین خاطر تصور می شود قسمتی از فاضلاب شهری هم وارد شهر سامن پنهان شده باشد. زمانی که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیز زمین را داشت، این شهر زیر زمینی کشف شد. بهمین خاطر بر طبق مجوزی از سوی پژوهشکده باستان شناسی، هیئتی تشکیل شده از انواع کارشناسان، شامل باستان شناسان، انسان شناسان، کارشناسان مرمت و…..کاوش های خود را در این شهر سامن انجام دادند که در نهایت منجر به کشف فضاهای دستکند با حدود 25 اتاق، سالن و دهلیزهای ارتباطی شد.

مخفی

حدسیات

از شواهد و قراین اولیه چنین پیداست که این فضاها در دوره اشکانی مرسوم بوده و بر اساس همین یافته ها، میتوان احتمال داد که اولین بار،این فضاهای معماری، به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی، و به احتمال زیاد مراسم میترائیسم، مورد استفاده قرار می گرفته.همچنین این شواهد حاکی از آن است که این مراسم مذهبی بصورت مخفی ، دور از چشم ها و در زیر زمین انجام می گرفته است. بهمین دلایلاحتمال داده می شود که در دوره اشکانی از این فضاها، بعنوان محل دفن اموات استفاده شده است و از اتاق ها هم به عنوان گور دخمه استفاده کرده اند.

مخفی

هویت اسکلت ها

شهر پنهان شده زیرزمینی همدان مورد بحث ما یعنی سامن،در عمق 3 تا 6 متری زمین کشف شد و کانال های حفر شده درون آن به مرور در دوره تاریخی کنده شده اند. همچنین اطراف آنها هم اتاق های متعدد وجود دارد. این کانال ها و دهلیزها، از نظر ساختار معماری، اهمیت خاصی دارند چون کاربری خاصی هم داشتند و همچنین بسیار جالب توجه هم می باشند. پس از پاک سازی ، در این کانال ها، 60 اسکلت شناسایی شدند که درون 9 اتاق قرار داشتند و با توجه به بررسی های انسان شناسی، شواهدی وجود دارند که تدفین هایی بصورت تدفین باز انجام گرفته اند. مضاف بر این شواهد، 6 فقره بقایای انسانی هم موجود است که بطور دقیق شاهد این امر است که این اتاق ها، در کاربری نهایی ، به صورت محل تدفین استفاده می شدند. به صورتی که استخوان ها را جمع می کردند و دوباره تدفین های جدیدی انجام می دادند. از تعداد 60 اسکلت کشف شده، 16 مورد مرد، 26 مورد زن، 14 مورد کودک و یک نوزاد شناسایی شده اند و جنسیت 3 فقره از آنها هم تشخیص داده نشده است.امید است با حفاریها و کشفیات دیگر بتوان از چند و چون این شهر مخفی ،اطلاعات  مفید دیگری به دست آید.

مخفی

مخفی

مخفی

مخفی

منبع: همگردی

نظرات مسدود است.