مرمت اساسی مانع از ریزش پل‌های تاریخی آذربایجان غربی در سیل اخیر شد

0

مرمت پل بارانداز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: با مرمت‌های اساسی صورت گرفته در سال گذشته بر روی برخی پل‌های تاریخی استان، این پل‌ها از آسیب جدی در سیل اخیر در امان ماندند.

جلیل جباری در جمع خبرنگاران افزود: بارندگی‌ها و سیلاب های 2 سال اخیر باعث فرسایش و تخریب بخش هایی از پل تاریخی باراندوز شده بود و با توجه به اینکه پیش بینی می کردیم بر اثر بروز شرایط جوی نامساعد، خطرات جدی تری متوجه آن شود، طرح آسیب شناسی و مرمت این پل در سال 95 انجام شد.

وی اضافه کرد: فاز اول عملیات مرمت که شامل جاده دسترسی پل، آماده سازی بستر خاکبرداری شده، استحکام بخشی و پی سازی با ضریب اطمینان بالا بود در این پل با دقت بسیار زیاد به انجام رسید.

وی اظهار کرد: پل های تاریخی پنج چشمه و قلعه جوق ماکو نیز در بارش های قابل توجه هفته های اخیر و سیلاب جاری شده، آسیب ندیدند که این امر نیز به علت مرمت و بازسازی این پل ها در سال گذشته بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص پل میرزا رسول میاندوآب نیز گفت: با توجه به در خطر بودن این پل، طرح مطالعه و استحکام بخشی آن در شورای فنی تصویب شده و اجرایی می شود.

جباری افزود: طرح مرمت و استحکام پل میمند نقده نیز با پیشرفت 80 درصدی به انجام رسیده وادامه پروژه که شامل نماسازی و اجرای سنگ فرش است، درسال جاری انجام می شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر