مشوق‌های گردشگری ایران شبیه آمریکا و فرانسه است

0

بیست و پنجمین جلسه کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران علاوه‌بر بررسی خلاءها و ناکارآمدی‌های گردشگری، بهانه‌ای شد برای اعتراف‌های صریح معاون گردشگری درباره گرانی خدمات گردشگری در ایران.

بیست و پنجمین جلسه کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران با حضور هیأت رییسه، نایب رییس اتاق ایران، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کارشناسان و فعالان گردشگری با بررسی خلاءهای قانونی و چالش‌های توسعه گردشگری برگزار شد.

مشوق‌های گردشگری ایران مثل چین، آمریکا، فرانسه و ژاپن است

محمد محب ‌خدایی ـ معاون گردشگری سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری ـ با یادآوری این‌که برای فعالیت در صنعت گردشگری به برنامه‌ریزی دقیق نیاز است، گفت: خوشبختانه کشورمان دارای ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی بسیاری است، اما رویدادی برای افزایش جذب گردشگر در کشور وجود ندارد.

وی با بیان این‌که بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، مشوق‌هایی که در کشورمان برای صنعت گردشگری ارائه می‌شود در کشورهایی مانند چین، آمریکا، فرانسه، مالزی، ترکیه و ژاپن نیز ارائه می‌شود، افزود: اما متاسفانه قیمت تمام شده در صنعت گردشگری کشورمان خیلی زیاد است.

وی با اشاره به این‌که اصل صدور مجوزهای مربوط به حوزه گردشگری در دست سازمان نیست، ادامه داد: بر این اساس بخش خصوصی باید تغییر نگرش دهد، زیرا سازمان نمی‌تواند برای کوچکترین اقدامات قانون تبیین کند، از این رو باید با هماهنگی و برنامه‌ریزی مشکلات را از سر راه برداشت.

محب خدایی با بیان این‌که مبانی برنامه‌ریزی بخش دولتی و خصوصی در حوزه گردشگری یکسان نیست، افزود: باید تلاش کرد که این مبانی را به همدیگر نزدیک کرد تا بتوان این عرصه را شتاب بخشید.

معاون گردشگری کشور با اعتقاد بر این‌که صنعت گردشگری مولد، شتاب‌دهنده و کاتالیزگر بخش‌های مختلف است، یادآور شد: صنعت گردشگری می‌تواند به عنوان مکمل صنایع دیگر سبب تجاری‌سازی ظرفیت‌ها شود.

وی با بیان این‌که هنوز برخی باور ندارند برنامه‌ریزی صنعت گردشگری با سایر بخش‌ها متفاوت است، تاکید کرد: باید از همه ظرفیت‌های کشور برای این منظور بهره برد، به عنوان مثال به موضوعاتی مانند بوم‌گردی و غیره توجه بیشتری شود.

محب خدایی با اشاره به این‌که بزودی از “داشبورد گردشگری” کشور رونمایی خواهد شد، افزود: خوشبختانه در این راستا سایت تقویم گردشگری کشور نیز راه‌اندازی شده است.

معاون گردشگری کشور در ادامه با اشاره به این‌که بخش خصوصی باید تولید فکر در عرصه گردشگری کند و در این میان به سازمان کمک کند که این مهم به قانون تبدیل و اجرایی شود، اظهار کرد: اتاق ایران نیز می‌تواند به عنوان بزرگترین پارلمان بخش خصوصی نقش کلیدی ایفا کند.

وی ادامه داد: در دیدار با تعدادی از هتلداران و هلدینگ‌های زیرمجموعه‌شان متوجه شدم که ۵۰ درصد ظرفیت هتل‌ها خالی است و همین امر سبب شده قمیت‌ها افزایش یابد، این درحالی است که هلدینگ‌های مربوط به جذب گردشگر نیز برای افزایش جدی تقاضا اقدامی نمی‌کردند، زیرا قیمت هتل‌ها بالا بود، این نشان‌دهنده نبود برنامه‌ریزی و هماهنگی بین بخش‌های مختلف است.

این درحالی است که علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ در گفت‌وگوی رادیویی که روز گذشته داشت به نوعی به هتلداران به عنوان سرمایه‌گذاران گردشگری حق داده و درباره گرانی خدمات آن‌ها گفته بود: «در همه جای دنیا ایام پرمسافر و کم‌مسافر وجود دارد که قیمت هتل‌ها هم متناسب با آن افزایش پیدا می‌کند. در ایام کم‌مسافر درصد اشغال هتل‌های ما تا ۳۰‌درصد کاهش پیدا می‌کند و بیشتر اتاق‌های هتل‌ها خالی است. در زمان پرمسافر نیز قیمت‌های هتل‌ها بالا می‌رود زیرا باید در مجموع برای هتلداران نیز بصرفه باشد. سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها برای سرمایه‌گذاران سوده‌تر است، بنابراین ممکن است اگر قیمت‌ها خیلی کاهش داده شود هم سطح سرویس‌دهی و هم علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری کاهش پیدا کند.»

در ادامه نشست کمیسیون گردشگری اتاق ایران، محب خدایی با بیان این‌که باید به بخش‌های مختلف صنعت گردشگری مانند گردشگری ورزشی، مذهبی، طبیعی، سلامت، نمایشگاهی و غیره نیز توجه شود، افزود: با توجه به همسویی که هم اکنون در کشور برای ارتقاء جایگاه گردشگری بوجود آمده، ضرورت دارد با همکاری بخش‌های مختلف به سرعت بخشیدن این راه کمک کنیم.

خلاء قانونی، بخش خصوصی گردشگری را ناکارآمد کرده

احمد اصغری ـ رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ـ نیز با اشاره به این‌که توسعه صنعت گردشگری به عنوان یک بخش اقتصادی پویا و تاثیرگذار نیازمند تعامل سازنده میان قانونگذاران، مجریان و بخش خصوصی است، یادآور شد: بخش قانونگذاری با تأمین قوانین، مقررات و بسترهای حقوقی لازم، مجریان را در مسیر برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات لازم حمایت و پشتیبانی می‌کند تا از طریق آن بخش خصوصی بتواند با کمترین دغدغه، چرخ اقتصاد گردشگری را به تحرک درآورد.

وی اظهار کرد: متاسفانه گزارش‌ها و آمارهای داخلی و خارجی و شواهد و اظهارات بخش خصوصی حاکی از آن است که بخش خصوصی گردشگری به دلیل چالش‌های موجود در بخش قوانین، دستورالعمل‌ها و فرایندهای ناکارآمد و بروز نشده، از اثر بخشی و کارآیی لازم برخوردار نیست.

او در ادامه با ارائه‌ی خلاصه‌ای از اهم اقدامات کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران در سال گذشته، یادآور شد: برگزاری ۹ نشست تخصصی از جمله ارائه راهکارهای توسعه گردشگری ورزشی دانشگاه‌های کشور، توسعه گردشگری، ضرورت اقتصاد مقاومتی، چالش‌های فراروی صنایع دستی، راهکارها و فرصت‌ها، نشست بازاریابی در گردشگری ورزشی، توسعه گردشگری پایدار و توانمندی اقتصادی جوامع محلی، بررسی نقش و عملکرد استارتاپ‌های گردشگری، تجاری‌سازی در ورزش و غیره از جمله اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف فعالیت کمیسیون بوده است.

اصغری افزود: خوشخبتانه کمیسیون به عنوان نماینده‌ای از بخش خصوصی حضور جدی در نمایشگاه‌های بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مانند ITB برلین، فیتور اسپانیا، نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی اکراین و گردشگری سلامت عمان داشته است.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با بیان این‌که گردشگری برای کشوری مانند ایران که وابستگی شدید به درآمدهای نفتی دارد، می‌تواند به عنوان راهی برای رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی و خروج از اقتصاد تک‌محصولی باشد، اظهار کرد: هدف اقتصاد مقاومتی بازسازی و احیای اقتصاد ملی است. اقتصاد مقاومتی به کاهش وابستگی‌ها و تاکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است.

وی با اشاره به این‌که برای رشد صنعت گردشگری باید زیرساخت‌های این صنعت فراهم شود تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی نسبت به این امر سوق یابند، افزود: در این میان می‌توان از تجربه کشورهای موفق در این عرصه نیز بهره برد.

اصغری ادامه داد: بر اساس سند بیست ساله چشم‌انداز ایران در افق ۱۴۰۴ باید ۲۰ میلیون گردشگری به کشورمان وارد شوند که برای تحقق چشم‌انداز در نظر گرفته‌شده باید از هم‌اکنون تلاش شود تا زیرساختار این امر مهم فراهم شود.

یک گپ ۷ میلیون نفری در چشم‌انداز گردشگری ایران

در ادامه حسین سلاح‌ورزی ـ نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ـ با بیان این‌که امروزه بیشتر کشورهای دنیا به دنبال خلق ارزش افزوده از طریق توجه به بخش‌های مختلف از جمله صنعت گردشگری هستند، افزود: این در حالی است که متاسفانه ما از برنامه مشخص شده در چشم انداز صنعت گردشگری کشورمان عقب هستیم.

او با اشاره به این‌که بر اساس چشم انداز کشور باید در سال ۱۴۰۴ به جذب بیست میلیون گردشگر دست یابیم، اظهار کرد: اگر قرار بود طبق برنامه حرکت کنیم هم اکنون باید حدود ۱۳ میلیون گردشگر را پذیرش می‌کردیم، در حالی که این رقم درحال حاضر حدود ۶ میلیون گردشگر است.

وی با تاکید بر این‌که باید نگاه ویژه به صنعت گردشگری کشور صورت گیرد، افزود: گردشگری دارای بخش‌های مختلفی است که در صورت توجه به آنها می‌توان شاهد شکوفایی اقتصادی بود، به عنوان مثال فضای کسب و کار صنعت گردشگری کشورمان به دلیل وجود مقررات دست و پاگیر با مشکل مواجه است، در صورتی که می‌توانست به رونق اقتصادی کمک کند.

سلاح‌ورزی با بیان اینکه باید صدور مجوزهای فعالیت در حوزه گردشگری را تسهیل کینم، گفت: بر این اساس می‌توان از پنجره واحد بهره‌ی مناسب گرفت.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به این‌که آموزش افراد برای فعالیت در صنعت گردشگری اهمیت زیادی دارد، ادامه داد: هم اکنون برای تربیت نیروی ماهر با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی به وجود حدود ۱۵۰ اتاق مشترک با کشورهای مختلف در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اشاره کرد و افزود: این ظرفیت برای کمک به صنعت گردشگری مناسب و با اهمیت است.

سلاح‌ورزی با یادآوری این‌که تاسیس دفاتر بازاریابی برای جذب گردشگر اهمیت زیادی دارد که می‌توان برای تحقق این مهم از ظرفیت اتاق ایران بهره برد، اظهار کرد: کمیته مشترک گردشگری اتاق ایران و سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری به دلیل تغییرات مدیریتی نتوانسته به طور شایسته فعالیت کند، لذا امیدواریم با مدیریت جدید این سازمان خلاء گذشته برطرف و بتوان به صنعت گردشگری کشور کمک کنیم.

منبع: ایسنا

نظرات مسدود است.