معرفی آبشار باران کوه از سرزمین آبشارها؛ استان گلستان

0

استان گلستان سرزمینی است پهناور برای خودنمایی طبیعت! در این استان به آسانی می توان خود را محو تماشای طبیعت بکر و دست نخورده آن کرد. این استان شمالی که کاملا از نظر داشتن جاذبه های طبیعی، یک استان غنی برای گردشگری به حساب می آید در کنار تمام ویگی های طبیعی خود، از آبشارهای متعددی و پر خروشی همچون آبشار باران کوه برخوردار است. علت تراکم زیاد آبشارها و وجود جریان های آبی قوی در این استان به سبب ریزش نزولات آسمانی در طول تمام سال در نواحی شمالی کشور به خصوص در استان گلستان می باشد. در ادامه این آبشار باران کوه گلستان  از جاهای دیدنی گلستان را بیشتر خواهیم شناخت.

آبشار باران کوه1

معرفی آبشار باران کوه:

وجود آبشارهای فراوان با سرچشمه هایی همچون در دامنه رشته کوه های البرز، سبب شده است تا به استان گلستان؛ سرزمین آبشارها نیز گفته شود. در این استان فارغ از لذت بردن از تماشای طبیعت بکر و سرزنده می توان به آسانی خود را به یکی از آبشارهای موجود در استان رساند و با دیدن شکوه و عظمت آبشار باران کوه گلستان ، از لذتی دو چندان برخوردار شد.استان گلستان با تمام شرایط ایده آل گردشگری خود به سبب قرار گرفتن در نواحی کوهپایه ای جدا از داشتن سرچشمه های فراوان و آبشارهای متعدد و طبیعت بکر خود، از شرایط بازدیدی نسبت سختی نیز برخودار است! اغلب جاذبه های طبیعی استان گلستان در دامنه رشته کوه های البرز قرار گرفته است و که برای تماشای آن ها بایستی کمی سختی راه را تحمل کنیم و خود را آماده پیاده رو در مسیرهای طولانی و حتی صعب العبور نماییم؛

آبشار باران کوه2

آبشار باران کوه3

جذابیت های آبشار

آبشار باران کوه گلستان از جاهای دیدنی گلستان یکی از همین آبشارهای متعدد در استان گلستان می باشد که در حقیقت یکی از زیباترین جاذبه طبیعی نه تنها استان بلکه کل ایران نیز به حساب می آید. وجود طبیعتی سرسبز در حوالی این آبشار، تمیزی بستر پیرامونی آن و شفافیت آبی که از سرچسمه های واقع شده در دامنه رشته کوه های البرز به سمت پایین سرازیر می شوند؛ همه باعث جذابیت های بیشتر آبشار باران کوه شده اند. البته ناگفته نماند که در سرزمین آبشارها می توان آبشارهای زیادی همچون: لوه، شیرآباد، گلستان، کبودوال، زیارت و کلی آبشار دیگر را مثال زد که از نظر جذابیت های بصری و وجود لذت های وصف نشدنی، قابل احترام هستند اما خوب در این بین، آبشار باران کوه گلستان از جاهای دیدنی گلستان به دلیل سختی مسیرش و تمیز ماندن محیط اطرافش از امتیازات بالاتری نسبت به بقیه آبشارهای موجود در استان برخوردار می باشد.

آبشار باران کوه4

موقعیت جغرافیایی آبشار باران کوه:

این آبشار در موقعیت جغرافیایی E542144  N364202 و در شهر گرگان (پایتخت استان) از جاهای دیدنی گلستان واقع شده است. این آبشار پر خروش و چشم نواز در فاصله مکانی 18 کیلومتری از قسمت جنوب غربی گرگان و در نواحی پست و حاشیه ای رودخانه شصت کلاه قرار گرفته است. موقعیت این آبشار کاملا از نظر عکاسان ایده آل به حساب می آید؛ چرا که هم از سرسبزی فراوانی برخوردار است و هم از شرایط آب و هوایی مطلوبی! همانطور که می دانید نواحی شمالی ایران در تمام فصول خود از ریزش نزولات آسمانی زیادی برخوردار هستند، حال این ریزش نزولات آسمانی را در کنار جذابیت های بصری طبیعی موجود در اطراف این جاذبه طبیعی قرار دهید تا شما نیز همچون عکاسان به نظری مشابه برسید!

آشنایی با سایر جاذبه های موجود در استان:

تا کنون نام چگل آتشان را شنیده اید؟ چگل آتشان نام یک مکان کم نظیر در قسمت شمالی یک روستای ییلاقی به نام روستای جهان نما است که در استان گلستان واقع شده است و تمام ویژگی های منحصر به فرد خود را با غروب کردن خورشید در معرض دید همگان قرار می دهد! در این نقطه دیدنی با غروب کردن خورشید و دیدن پدیده آن از میان ابرهای در عبور همانند آتشی است که می خواد بر سر شما ببارد ولی ابر نمی گذارند!روستای ییلاقی جهان نما همچون استان گلستان از طبیعتی درجه یک و چشمه سارهایی متعدد برخودار است. این روستا از دشت بسیار گسترده همراه با جنگلی چشم نواز  و صخره هایی سبز دوست داشتنی برخوردار است و طبیعت آن توام با گل و گیاهانی کوهی با خواص دارویی، جذابیت های مصاعفی را به این مکان منتقل کرده است.جنگلی که از آن صحبت می کنیم، آنقدر دست نخورده و بکر است که می توان بوی شدید طبیعت را در آن استشمام کرد. گیاهانی متنوع در انواع و اقسام گونه ها و همچنین درختانی که قطر تنه آنان حتی به یک متر هم می رسد بیانگر این می باشد که این جنگل تا کنون مورد توجه واقع نشده و شاید تا کنون کسی از مکان این جنگل دل انگیز آگاه نشده است! پیاده روی در قسمت کوچکی از بهشت ایران همراه با خنکی هوای موجود در جنگل یکی دیگر از لذت هایی است که با رفتن به استان گلستان یا همان سرزمین آبشارها باید در پی آن جست و جو کنید.صخره های پوشیده شده با گیاهانی سرسبز که از یک سو به رشته کوه های البرز و از یک سو در افق ناپدید می شوند، غارهای موجود در زیر آبشار باران کوه از جاهای دیدنی گلستان که اغلب طولانی و باریک هستند و تعدادشان نیز زیاد است، حجم آب شفاف و قابل خوردن این آبشار که قابل توجه است، شرایط آب و هوایی و کلی دلیلی قاطعانه دیگر برای سفر به استان گلستان وجود دارد. سفری که قطعا بی لذت نخواهد بود!

آبشار باران کوه5

آبشار باران کوه6

مسیر دستیابی به آبشار باران کوه:

برای رسیدن به این آبشار باید مسافتی در حدود 2 تا 3 ساعت را با پایه پیاده طی کنید! پیاده روی که در برخی از نقاط خود شبیه به صخره نوردی نیز می شود. برای رسیدن به آبشار باران کوه  از جاهای دیدنی گلستان می توان به کمک وسیله نقلیه خود، مسیر اولین رودخانه که به آبشار منتهی می شود را در پیش بگیرید؛ مسیری که اصلا هموار نیست و کاملا خاکی تلقی می شود. با رسیدن به پای کوه دیگر باید از ماشین پیاده شوید و مسیر پیاده روی دو تا 3 ساعته را شروع کنید.

آبشار باران کوه7

کلام آخر:

آبشار باران کوه از زیباترین جاذبه های طبیعی استان گلستان به حساب می آید. این جاذبه طبیعی شاید قدری دور از دسترس باشد برای بازدید کنندگان عزیز اما مطمئنا آنقدر از جذابیت های بصری و دوست داشتنی برخودار است که با دیدن آن می توان تمام خستگی موجود در بدنتان را خارج نماید! این آبشار در تمام فصول سال از ویژگی های طبیعی همراه با مناظر شگفت انگیزی برخودار است اما بدون شک در فصل زمستان با قندلی بستن های نامرتب خود، می تواند صحنه های قشنگ تری را برای گردشگران و بازدید کنندگان گرامی به ارمغان بیاورد.

منبع: همگردی

نظرات مسدود است.