معرفی دریاچه دالامپر ارومیه | گنجینه ای از شگفتی های طبیعت

0

ارومیه زیبایی های وصف ناپذیری دارد، از آبشار سوله دوگل گرفته که گل سر سبد زیبایی های ارومیه است تا دریاچه دالامپر و کوه دالامپر. دریاچه ها و یخچال های طبیعی فراوانی را می توان در کوه دالامپر مشاهده نمود. سرسبزی و هوای پاک، سوغات این منطقه است . اینجا از هوای سرب دار و آلوده تهران و  شهر های بزرگ خبری نیست. وجود چشمه های پرآب و صدای بلبل در بهار و مخصوصا در اردیبهشت ماه این مکان را به یک سرزمین رویایی تبدیل می کند. نسیم بهاری اینجا روح نواز است. ارتفاع این کوه، 3500 متر می باشد که جزو بی نظیرترین مناطق  برای صعود است. مناظر زیبایی را می توان در این منطقه شاهد بود که هیچ جا مثل آن را ندیده اید. کوه دالامپر در 35 کیلومتریاشنویه و در 45 کیلومتری جنوب غربی ارومیه واقع شده، جایی بین ایران، ترکیه و عراق . نقطه صفر مرزی که اگر خود را به نوک قله آن برسانی، می توانی هم ایران، هم ترکیه و هم عراق را مشاهده نمایی. دالان های برفی و یخچال های طبیعی این منطقه وصف ناپذیر هستند. جریان مداوم آب در طول سالیان دراز  باعث به وجود آمدن حفره هایی در بین برف ها شده که باعث شکل گیری دالان های زیبا از یخ و برف گشته است. ویژگی خاص کوه دالامپر دریاچه های بی نظیر آن است. با ما همراه باشید تا با دریاچه دالامپر ارومیه بیشتر آشنا شوید.

دریاچه دالامپر

آشنایی با دالامپر

در این منطقه می توان به گونه های گوناگون جانوران و حیوانات اشاره کرد. حیواناتی از جمله روباه، مار، شغال، خرگوش، گرگ، خرس قهوه ای، عقاب، بز کوهی و … که در ارتفاعات و دامنه های کوه دالامپر پرسه می زنند. گونه های گیاهی این منطقه نیز دست کمی از گونه های جانوری ندارد. این جا 620 نوع مختلف از گیاهان را می توان شاهد بود که برای مثال می توان از بادام کوهی و گون و همچنین آلبالوی وحشی نام برد. پوشش کوه دالامپر مثل اکثر کوه های منطقه زاگرس معتدل می باشد.

کوه دالامپر

آلپ ایران

این جا یعنی مرگور ارومیه را آلپ ایران می نامند. منطقه دالامپر جایی است که کوه های سراسر پوشیده از برف و تپه ها و دریاچه های زیادی زیبایی شگفت انگیزی را به رخ می کشد. این منطقه شگفتی های زیادی دارد که یکی از این شگفتی های بی نظیر، دریاچه دالامپر ارومیه می باشد، البته دریاچه های دیگری نیز در آن وجود دارد، مثل دریاچه های بنچولو دیمک. دریاچه مام شیخ  یا دالامپر دریاچه ای فوق العاده شگفت انگیز است که در فصل بهار و تابستان به وجود می آید. دریاچه ای به شکل دایره ای و در 2720 متری از سطح دریا قرار گرفته و  450 متر قطر دارد. در زبان محلی به این دریاچه مام شیخ می گویند که نام یکی از اربابان این منطقه در زمان های خیلی دور بوده است.

دالامپر، آلپ ایران

 دسترسی به دالامپر

برای رسیدن به دالامپر باید از طریق جاده ارومیه به اشنویه به سه راهی روستای آغبلاغ برویم و به سمت چپ از جاده آسفالته ای که در راست و در امتداد جاده مرگور قرار دارد، حرکت نماییم و خود را به دشتی  بسیار بکر و تماشایی در دامنه کوه های دالامپر رسانده که در آنجا روستای دزه یا دزج وجود دارد. با حرکت در سمت غرب روستای دزج از جاده آسفالته، مسیر خود را ادامه داده و به روستای سوله دوکل بعد از روستای کیسیان خواهید رسید. از این به بعد باید زحمت بکشید از جاده خاکی عبور کنید، البته راه ماشین رو دارد و طی مسیر بستگی به نوع وسیله نقلیه شما دارد.

دسترسی به دالامپر

آبشار سوله دوکل

از دیگر جاذبه های گردشگری اطراف دریاچه دالامپر ارومیه می توان به آبشار سوله دوکل اشاره کرد که از ارتفاعی بیش از 2000 متر از میان صخره ها و از فراز کوه ها به سراشیبی پایین سرازیر می شود. این آبشار به آبشار گنجنامه در همدان ایران خیلی شباهت دارد و درطول سال همیشه پر آب می باشد و به آن آبشار مه آلود نیز گفته می شود که می تواند یکی از مکان های زیبا برای گذراندن تعطیلات و لذت بردن از طبیعت باشد.

آبشار سوله دوکل

روستای پلکانی کچله

آرامش بهاری را می توان در روستای پلکانی کچله یافت که دارای مناطقی آرام و بکر با دره ها و آبشار های دیدنی و رودهای خروشان و دریاچه ها و تالاب هایی می باشد که آرام و بی صدا خفته اند و گردشگران می توانند در این روستای پلکانی که دارای مناظری خارق العاده و تماشایی است، اندکی توقف کرده و در دامنه کوه سر به آسمان بر افراشته دالامپر لحظاتی ناب و  فراموش نشدنی را برای خود و عزیزانشان فراهم آورند. ناگفته نماند که راه رسیدن به این روستا خودش نیز می تواند یک جاذبه گردشگری باشد، زیرا دارای پیچ و خم های زیاد و زیبایی است.

روستای پلکانی کچله

منبع: همگردی

نظرات مسدود است.