معرفی روستای بند ارومیه | تفرجگاه بند در آذربایجان غربی

0
ایران همیشه یکی از کشورهای پر جاذبه در زمینه های گردشگری بوده است. این کشور با داشتن استان های تاریخی و شرایط اقلیمی چهار فصلی، همیشه به عنوان یکی از جدی ترین مقاصد مسافرتی و گردشگری برای اتباع خارجه بوده و هست. اشتباه نکنید قرار نیست ما در این مطلب از روستای بند و دیدگاه برون مرزی به جاذبه های گوناگون کشور عزیزمان ایران بپردازیم؛ تنها خواستیم پیش زمینه ای داشته باشید از جاذبه های و مناظر متنوع و بیشمار موجود در تک تک استان های این کشور! در ادامه از روستای بند ارومیه و تفرجگاه بند بیشتر برای شما خواهیم گفت..
روستای بند 1

جاذبه ای توریستی

یکی از استان های همیشه حاضر در عرصه های توریستی و گردشگری ایران، استان آذربایجان غربی می باشد و آنقدر در این زمینه فعال و پویا هست که می توان حتی چشم بسته نیز در داخل شهرستان ها و روستاهای این استان چرخید و از جاذبه های طبیعی و لذت بخش آن، نهایت استفاده را برد. آذربایجان غربی بر خلاف بسیاری از شهرهای گردشگر پذیر جهانی، به جای بهره بردن از جاذبه های مصنوعی و ساخته شده برای جلب نظر گردشگران، از جاذبه های طبیعی فراوانی برخوردار است. تا جایی که می توان گفت در حدود 80 درصد از جاذبه های گردشگری این استان را جاذبه های طبیعی تشکیل می دهند.فارغ از بحث گردشگری و جذب توریست برای جاذبه های طبیعی آذربایجان غربی، این استان هر ساله با فرا رسیدن تعطیلات عید باستان ایرانیان، عید نوروز به یکی از پر ترافیک ترین نقاط گردشگری ایران تبدیل می شود و نقاط بکر خود همچون: تفرجگاه بند ، دره شهدا و مارمیشو در ارومیه، دشت ماراکان خوی، دریاچه پشت سد مهاباد و سایر مناطق جذاب و دوست داشتنی خود را یکبار دیگر آماده میزبانی از مسافران نوروزی می کند. به خاطر همین؛ ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی یکی از این مناطق گردشگری و مسافرتی به نام تفرجگاه بند بپردازیم و کمی بیشتر در خصوص این روستا و آداب و رسوم آن برایتان صحبت کنیم.
روستای بند 2
روستای بند 3

معرفی روستای بند در شهر ارومیه:

تفرجگاه بند از قدیمی ترین روستاهای کل کشور به حساب می آید. این روستا قدمتی بیش از سه هزار سال را با خود به همراه دارد و از شرایط آب و هوایی مطلوبی نیز برخوردار است. روستای بند از بخش های مرکزی و اصلی شهر ارومیه به حساب می آید و به جهت بهره مندی از موقعیت چشم نواز، سرسبزی غیر قابل توصیف و جاذبه های فراوان طبیعی خود، یک امتیاز غیر قابل انکار برای شهر ارومیه تلقی می شود! تفرجگاه بند در یک منطقه کاملا کوهستانی همراه با باغ های گوناگون و سد رودخانه قرار گرفته است و از نظر جغرافیایی در حد فاصل 3 کیلومتری از قسمت جنوب غربی شهر ارومیه در نواحی کوهپایه ای آن واقع شده است. این روستا همانطور که گفتیم از رودخانه ای به نام رودخانه بند نیز برخودار است که قطعا وجود چنین رودخانه پر آب و پر خروشی سبب به وجود آمدن مناظر طبیعی دل انگیز در این روستا شده است. ناگفته نماند که از آب این رودخانه هم برای استفاده شخصی اهالی برداشت می شود و هم برای آبیاری درختان باغ های موجود در روستای بند
روستای بند 4
روستای بند 5

جذب توریست های داخلی و خارجی

با جلب توجه گردشگران داخلی و خارجی به تفرجگاه بند، خیلی زود این روستا از یک روستای تهی که تنها از جاذبه های گردشگری طبیعی برخوردار بود به یک منطقه کاملا مناسب و شایسته برای جذب گردشگران و توریست ها تبدیل شد. با روند تبدیل شدن روستا به یک منطقه گردشگری، آرام آرام شغل اکثر مردمان روستا نیز دچار تغییر و تحول شد و از باغداری و کشاورزی به رستوران داری و کافه چی بودن بدل گشت. با توجه به میهمان نوازی و دست سخت مردمان بومی این منطقه، خیلی زود همگی در کار جدیدشان به توفیق رسیدند و تنوانستند غذاهای محلی شهر ارومیه را زبانزد تمامی گردشگران خارجی و مسافران داخلی کنند. در حال حاضر همه نوع رستورانی مطابق با هر نوع سلیقه ای نظیر: رستوران های سنتی و یا رستوران شیک فانتزی در این منطقه به وجود آمده اند و این طور که به نظر می آید خیلی زود موج بعدی سرمایه گذاری برای ارتقا سطح گردشگری تفرجگاه بند، در این منطقه دیده خواهد شد.
روستای بند 6
پیش از پرداختن به سایر موضوعات مربوط به روستای بند ارومیه ، شاید بد نباشد به آن دسته از کسانی طبیعت گرد حرفه ای هستند و به دنبال طبیعتی بکر و دست نخورده همراه با خوردن کلی غذاهای خوشمزه و محلی می گردند بگوییم که بهتر است تعطیلات امسال خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که بتوانید لااقل یک روز را در منطقه تفریحی بند سپری نمایید. حتما از بستنی های مخصوص بند معروف به بستنی ترک و نیز ترشک های خانگی این منطقه و البته آش دوغ محلی آن استفاده کنید و چنانچه در تابستان تمایل سفر به این منطقه را کرده اید، از خوردن توت هایی که در همان باغ های پرورشی خود به فروش می رسند حتما میل فرمایید. توجه داشته باشید که منطقه تفریحی و تفرجگاهی بند، چه در روزهای تعطیل و چه در روزهای غیر تعطیل سال در روزهای پنج شنبه و جمعه بسیار شلوغ و پر ازدحام می شود چرا که اغلب مردمان ساکن در شهرهای همجوار ترجیح می دهند آخر هفته خود را در چنین محیط طبیعی و گردشگری بی نظیری سپری کنند.
روستای بند 7

شرایط اقتصادی روستا:

قطعا چنین روستایی با این همه جاذبه گردشگری و رسیدگی هایی که به آن شده است، از نظر اقتصادی در شرایط خوبی به سر می برد. تفرجگاه بند که اغلب به آن تفرجگاه بند نیز می گویند با اینکه در سال های گذشته از نظر امکانات رفاهی و گردشگری غنی شده است، بر خلاف تصور هنوز هم که هنوز است درآمد اصلی خود را از فعالیت های دامپروری و کشاورزی به دست می آورد. از مهم ترین محصولات دامپروری این روستا می توان به فرآورده های لبنی، گوشتی و پشمی آن و از محصولات کشاورزی آن نیز باید به محصولات گندم و جو این روستا اشاره کرد. البته نباید از وجود و درآمدزایی باغ های میوه ای این روستا از جمله باغ سیب و باغ انگورش که در دامنه کوه و اطراف رودخانه واقع شده اند، غافل شویم.

روستای بند 8

فرهنگ و آداب و رسوم حاکم در منطقه:

فرهنگ موجود در روستا که همانند سایر نقاط ایران، یک فرهنگ ایرانی-اسلامی در ابعاد میهمان نوازی و مهربانی است. آداب و رسوم موجود در روستا نیز شامل مراسم هایی همچون: شب یلدا، چهارشنبه سوری، جشن عید نوروز و البته اجرای مراسم عروسی خاصی همراه با نوازندگی و عاشیق که عارفی است سیار و خود میزند و می خواند، برگزار می شود. به تمامی این ها جشن و سرور آذری زبان ها و کردی زبانان روستای بند ارومیه را نیز اضافه کنید که همیشه جوی شاد و بانشاط را برای روستا به وجود آورده اند.
روستای بند 9

پوشش اهالی روستا بند:

 از جاذبه های دیگر منطقه بند می توان به نوع پوشش مردمان آن اشاره کرد. اهالی روستای بند ارومیه از آذری ها و کردی ها تشکیل می شوند. آذری ها  که لباس های مخصوص خود را دارند اما کردی ها از یک کت به نام چوخا، شلواری به نام رانک، دستاری به نام جامانه و پاپوشی به نام ملکی استفاده می کنند. لباس های زنان این منطقه نیز از پیراهن های بلند و گشاد، شلوارهای دهانه بسته و دستمال سَری هایی به نام پوشین تشکیل می شود.
پوشش اهالی روستا بند

کلام آخر:

روستای بند ارومیه در فاصله حدودا سه کلومتری قسمت جنوب غربی شهر ارومیه واقع شده است و می توان برای رسیدن به آن در امتداد خیابان دانشکده (شهید بهشتی) حرکت کرد و پس از آن در مسیر رودخانه جاده ارومیه به طرف روستای راژان تغییر مسیر داد. لازم به ذکر است که روستای بند ارومیه شهر ارومیه یکی از مناطق مهم و با ارزش گردشگری در ایران به حساب می آید. برای کسانی که قصد دارند از سایر جاذبه های طبیعی و نزدیک به این منطقه بازدید کنند نیز باید بگوییم که دره بسیار چشم نوازی در روستای راژان که متشکل است از چند آبشار و گونه های مختلف درختی و گیاهی نظیر: درخت انگور، درخت تمشک، درخت هلو، گیاه کوراد، گیاه لوشه و سایر گیاهان خاص و با اهمیت دیگر موجود در اقلیم آن، وجود دارد. دره روستای راژان از گونه های مختلف جانوری از جمله بز کوهی نیز برخودار بوده است که به سبب شکارهای بی رویه، اکنون تنها بخش کوچکی از این بزهای کوهی در این منطقه باقی مانده است! البته ناگفته نماند که شش راس از این بزهای کوهی به پارک ملی دریاچه ارومیه منتقل شده اند تا بلکه از خطر شکار و انقراض در امان باقی بمانند؛ این دره زیبا و طبیعی در دل خود آثار مختلفی همچون قلعه کلات، سنگ آسیاب و کیله دریژ را جای داده استو در گذشته به عنوان یک نقطه شکارگاهی به اسم خانه شیخ از آن استفاده می کردند. روستای راژان با تمام جذابیت های بصری خود در فصل تابستان مقصد اصلی دامداران براندز (منطقه ای کردنشین و بسیار خوش آب وهوا که در گذشته به آن برادوست گفته می شد)، دشت ارومیه و منطقه قاسملو می باشد.
منبع: همگردی

نظرات مسدود است.