میراث هزار ساله ویتنام به ایران می‌آید

0

مهمترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت، با هدف ارتباط، معرفی و شناساندن فرهنگ دو کشور ویتنام و ایران به مدت 10 روز در تهران و 4 شهر تاريخی كشور اجرا می‌شود. نمایش عروسک‌های آبی ویتنام، تنها اجرای عروسکی جهان است كه در ويتنام و در شاليزارهای كشت برنج، رودخانه‌ها و دريا اجرا می‌شود.

نمایش عروسک‌های آبی ویتنام بیش از هزار سال قدمت دارد و ويتنام در حال تدوين پرونده آن برای ثبت جهانی در فهرست ميراث ناملموس جهان در يونسكواست. نمايش ميراث ناملموس آسيای شرقی با عنوان عروسک‌های آبی قرار است در ایران و در شهرهای تهران، اصفهان، يزد، شيراز و كاشان به روی صحنه برود و سفارت ويتنام در تهران در حال رايزنی با شهرهای كشور برای اجرای اين نمايش در خانه های تاريخی است.

این نمایش که در آستانه ثبت جهانی يونسكو قرار دارد، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد در دنیا بسیار مورد توجه است و بازيگران و عروسک‌گردان‌های آن در كشورهاي مختلف جهان به اجرای اين ميراث يک هزارساله پرداخته‌اند.

دولت ویتنام با هدف برقراری پیوند میراث ناملموس و فرهنگ دو کشور ایران و ویتنام تصمیم گرفته است، این نمایش را در 27 تیرماه در برج میلاد تهران به اجرا درآورد و به مدت 10 روز نيز در شهرهای کرمان، اصفهان، شیراز، یزد و کاشان به نمايش ميراث كهن ويتنامی‌ها بپردازد.

«دانگ هو فوك» دبیر اول سفارت ویتنام در تهران در خصوص ارزش‌ اين ميراث فرهنگی ويتنام گفت: ریشه این نمایش سنتی در طول هزار سال نشأت گرفته از زندگی روزمره مردم ویتنام، قصه ها، افسانه ها و اسطوره های ویتنامی است.

او با اعلام اين كه نمایش عروسکی ویتنام که در اجراهای عروسکی جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، تنها اجرای عروسکی در آب جهان است كه بیش از 10 قرن قدمت دارد و نمايشگر تمدن و سمبل های باستانی ویتنام است.

وی افزود: از آنجا که آب عنصر مهمی در زندگی مردم ویتنام است و کشت برنج نیز محصول اصلی كشاورزی ويتنام بوده است، در گذشته کشاورزان پس از فصل برداشت برنج به اجرای این نمایش كهن می‌پرداختند.

دبیر اول سفارت ویتنام در تهران تاكيد كرد: در اين ميراث ناملموس ويتنام، هر عروسک نماد یک شخصیت خاص است و كاراكترهای مختلف در اين نمايش حضور دارند.

گفتنی است؛ در سفر حسن روحانی رئيس جمهور کشورمان به ويتنام، دو كشور بر تعاملات فرهنگی و توسعه گردشگری تاكيد كردند. پس از آن نيز سفير ويتنام در تهران در ديدار با زهرا احمدی پور رئيس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری تفاهم گردشگری ميان دو كشور ايران و ويتنام بررسی كرد و در گام نخست قرار شد، كارگروه توسعه روابط گردشگری ايران و ويتنام با حضور كارشناسانی از سفارت ويتنام و كارشناسان گردشگری ايران تشكيل شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات مسدود است.