همایش نوروز در مرکز ایران شناسی ایرام آنکارا برگزار شد

0

 همایش تخصصی ‘نوروز در جغرافیای فرهنگی مشترک’ با حضور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، سفیر جمهوری تاجیکستان و جمعی از ایرانشناسان روز جمعه در مرکز ایران شناسی ایرام آنکارا برگزار شد.

حسن صفرخانی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در این همایش، نوروز را از قدیمی ترین آیین های ایران زمین عنوان کرد و با معرفی پیشینه تاریخی این آیین گفت: نوروز با جشن چهارشنبه سوری در ایران آغاز شده و با جشن 13 به در پایان می پذیرد و سفره هفت سین نماد آن است.
وی گستره جشن نوروز را وسیع و شامل بیشتر کشورهای خاورمیانه، آسیای میانه، قفقاز، شبه قاره هند و بالکان ذکر کرد و افزود: جغرافیای پهناور نوروز و همزمانی آن با بهار طبیعت در نیم کرهٔ شمالی و پیشینهٔ باستانی آن و تأکید این جشن بر نوعدوستی و مهرورزی باعث توجه سازمان ملل متحد شده و در 10 مه سال 2010 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای نوروز را به خاطر بزرگداشت آن توسط بیش از 300 میلیون نفر در بیش از 11 کشور جهان به عنوان آیینی جهانی رسمیت شناخت.
وی ادامه داد: هم اکنون نوروز در 9 کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قزقیزستان و آلبانی با همین نام تعطیل رسمی است.
وی خانه تکانی، کاشتن سبزی، نوروز خوانی، پنجشنبه آخر سال و یاد اموات، تدارک سفره هفت سین، دیدار با والدین و خویشاوندان و قرار دادن کتاب‌ آسمانی‌ قرآن در کنار سفره نوروزی و خواندن دعای لحظه‌ حلول‌ سال‌ نو را از جمله مسائل مرتبط با این آیین ذکر کرد.
وی همچنین دید و بازدید و مسافرت نوروزی تا 12 فروردین را از جمله نکات مردمی این آیین عنوان کرد و زایش و رویش چون طبیعت، توجه به سنت های بومی اصیل، مهربانی و محبت و دور ریختن کدورت ها و کمک به نیازمندان و شادابی و نشاط را از جمله آثار اجتماعی آیین زیبای نوروز ذکر کرد.
سفیر جمهوری تاجیکستان نیز در این همایش با اشاره به جایگاه ویژه نوروز در آیین های ملی تاجیکستان گفت: نوروز علاوه بر همزمانی با احیای طبیعت، منادی پیروزی نور بر ظلمت و نیکی بر بدی است.
محمدعلی رجبیون با تشریح فرایند احیای مجدد آیین های نوروزی همزمان با تاسیس جمهوری تاجیکستان از 25 سال پیش در این کشور افزود: این سنت زیبا نشانه پیشرفت تفکر سازنده و اقدام و عمل برای آبادانی و زایش و تولید است.
وی بیان کرد: نوروز با سرنوشت و فرهنگ ملل مختلف با گستره جغرافیایی بزرگ ارتباط دارد و وجهی دیگر از روح زیبای بشری برای صلح و آرامش و زایش و کار و تلاش است.
وی نوروز را پیوند دهنده امروز با دیروز نوع بشر دانست و هفت سین و هفت شین و موسیقی فلک و ششم مقام موسیقی و شاهنامه خوانی و برخی آیین های جنبی از جمله کشتی گرفتن و اسب دوانی را از جمله جنبه های مردمی آیین نوروز در تاجیکستان ذکر کرد.
سفیر تاجیکستان در ترکیه اضافه کرد: نوروز نفاق و نزاع را از انسان ها دور کرده و صداقت و همزیستی را جایگزین آن می کند و به همین علت آیینی ماندگار بوده و در میان ملل مختلف گسترده شده است.
دکتر تورگای شفق مدیر موسسه فرهنگی یونس امره در تهران نیز در این همایش با اشاره به برگزاری آیین نوروز در مناطق جنوبی و جنوب شرقی ترکیه و حتی آناتولی شرقی و مرکزی گفت: این آیین برای ما یادآور شادی و نشاط است.
وی با تشریح برگزاری جشن نوروز در دوره عثمانی در سرزمین آناتولی تحت عنوان جشن بهاریه و نوروزیه افزود: نوروز می تواند آیین صلح آفرین بین فرهنگ ها باشد.
وی با تاکید بر معرفی مشترکات آیین نوروز بیان کرد: این آیین در 12 کشور جشن گرفته می شود و پیشنهاد می شود که هر کدام از این کشورها سالانه میزبان جشن جهانی نوروز در کشور خودشان باشند تا به این طریق مودت و دوستی بین کشورها گسترش یابد و برای این کار سه کشور ایران، ترکیه و تاجیکستان می توانند پیشقدم باشند.
در این همایش که با حضور تعدادی از دانشجویان علاقه مند به فرهنگ ایرانی و دوستداران و ایرانشناسان برگزار شد، شرکت کنندگان به بیان دیدگاه های خود در خصوص مشترکات آیین نوروز در میان ملل مختلف پرداختند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر