ورود خودروهای آفرود به منطقه گردشگری مرنجاب ممنوع

0

 اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل در شمال استان اصفهان ورود خودروهای 2 دیفرانسیل و آفرود به کویر مرنجاب را ممنوع کرد.

آفرود، رانندگی خارج از جاده است که به عنوان شاخه ای از ورزش اتومبیل رانی با استفاده از خودروهای قدرتمند 2 دیفرانسیل و شاسی بلند در مسیرهای سخت گذر کوهستانی، جنگلی و بیابانی انجام می شود.
آفرود سواری در سال های اخیر در شنزارهای بیابانی شماری از مناطق کویری ایران از قبیل ورزنه در شرق و نیز مرنجاب در شمال اصفهان به گردشگران کویر افزوده است.
جواد صدیقیان مدیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل سه شنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس دستور کتبی دادستان آران و بیدگل ورود موتورسیکلت های سنگین و خودروهای 2 دیفرانسیل و تورهای فاقد مجوز رسمی به مناطق گردشگری کویری این شهرستان شامل ابوزیدآباد، سیازگه، یخاب، چاه عروس به ویژه مرنجاب ممنوع است.
وی افزود: این ممنوعیت براساس گزارش اداره حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان آران و بیدگل در زمینه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی توسط خودروهای 2 دیفرانسیل و گروه های آفرود اعمال می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل بیان کرد: در پی اعتراض مرتع داران، ساربان ها، سرنشینان خودروهای سواری، تورها و دفترهای خدمات گردشگری و به منظورپیشگیری از ادامه روند خسارت ها و تخریب های وارده به طبیعت زیبای منطقه نمونه گردشگری کویر مرنجاب ؛ این محدودیت ها اعمال شد.
او اضافه کرد:بیش از یک هزاردستگاه خودروی آفرود در قالب همایش آفرود سواران کشور پنجشنبه و جمعه هفته گذشته به منطقه مرنجاب وارد شدند که اعتراض گروه های حامی محیط زیست، فعالان گردشگری و سایر گردشگران را به همراه داشت.
منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در 50 کیلومتری شهر آران و بیدگل با برخورداری از جاذبه های تاریخی، طبیعی و اقلیمی چهار فصل و معتدل یکی از زیباترین نقاط کویری کشور محسوب می شود و سالانه نزدیک به 100 هزار نفر مسافر داخلی و گردشگر خارجی از این منطقه دیدن می کنند.
شهرستان آران و بیدگل با 100 هزار نفر جمعیت در 6 کیلومتری کاشان و 215 کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

منبع: ایرنا

نظرات مسدود است.