پیشنهاد یک هتل‌دار مشهدی برای توسعه گردشگری

0

یک هتلدار مشهدی گفت: دولت به منظور توسعه گردشگری و حل مشکلات این حوزه باید یک شورا و کمیته‌ای جامع تشکیل دهد.

حمیدرضا باقرنژاد اظهار کرد: باوجود اینکه متولی حوزه گردشگری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است اما مشکلات حوزه گردشگری مانند سایر حوزه‌ها همچون فرهنگی، اقتصادی و … صرفا با تلاش یک سازمان، مجموعه و ارگان حل نمی‌شود لذا دولت باید یک شورا و کمیته‌ای جامع ایجاد کند که همه سازمان‌ها مکلف به رسیدگی و پیروی از آن شورا باشند.

وی گفت: در واقع ما تنها نباید به بعد زیارتی شهر مشهد نگاه ‌کنیم، زیرا این موضوع باعث تک محور شدن این شهر در جذب گردشگر شده و همچنین باعث شده که بازار هدف تنها به سمت حوزه خلیج فارس و شیعیان این کشورها منحصر شود.

این هتلدار مشهدی بیان کرد: اگر برای جذب گردشگران اروپایی در کنار گردشگران کشورهای حوزه خلیج فارس که با هدف زیارت به مشهد سفر می‌کنند برنامه‌ریزی می‌کردیم اکنون برای ما چند بازارهدف و مخاطب وجود داشت و در صورت تیره شدن روابط‌مان با برخی کشورهای عربی، حوزه گردشگری آسیب نمی‌دید.

وی عنوان کرد: در مشهد و استان خراسان رضوی جاذبه‌های توریستی بسیاری را داریم و با این ظرفیت می‌توان فضایی را ایجاد کنیم که با محوریت زیارت از جهات دیگر نیز گردشگر جذب کنیم و از تک‌محوری بودن خارج شویم.

باقرنژاد اظهار کرد: زیرساخت‌های ما از جمله هتل، حمل و نقل و… ارتقا یافتند اما هنوز تا استانداردهای جهانی که بتواند گردشگران بیشتری را به کشور جذب کند، فاصله بسیار زیادی داریم.

وی درباره عملکرد دولت در حوزه گردشگری گفت: رسالت اصلی دولت در بحث برنامه‌ریزی و در جهت هدایت حوزه گردشگری است اما متاسفانه ما هنوز هم نتوانستیم سندی راهبردی در صنعت گردشگری تدوین کنیم که تمام متولیان صنعت گردشگری از آن سند پیروی کنند و بر اساس آن‌ تمام نیازهای این حوزه تعریف شود.

این هتلدار با بیان اینکه هر صنعتی اگر بخواهد موفق باشد الزاما باید سرمایه‌گذار نسبت به سودآوری از آن صنعت اطمینان داشته باشد، عنوان کرد:  دولت در این حوزه نه تنها سرمایه‌گذاری‌ را هدایت نکرده است، بلکه بر روی زیرساخت‌هایی مانند حمل و نقل و سایر موضوعات متمرکز نشده است.

باقرنژاد اظهار کرد: هم‌چنین مسوولان باید به این باور برسند که صنعت گردشگری نه تنها برای کشور تهدید نیست بلکه فرصتی مناسب به شمار می‌رود اما متاسفانه نگاه نامناسب فرهنگی و امنیتی به حوزه گردشگری در چهار دهه اخیر حاکم بوده و در برخی موارد به گردشگر به چشم یک جاسوس نگاه می‌شد و این نگاه که باز کردن درهای خود به روی گردشگر، مشکلات امنیتی برای کشور ایجاد می‌کند وجود داشته است.

این هتلدار ادامه داد: در بسیاری از مناطق کشورمان به دلیل برخی مباحث فرهنگی متاسفانه نتوانستیم گردشگر خارجی و داخلی را جذب کنیم که البته این موضوع به وجود فرهنگ‌های مختلف در برخی از مناطق کشورمان برمی‌گردد دولت نیز در این خصوص به این باور برسد که صنعت گردشگری برای کشور امر حیاتی است و همچنین برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و ملیتی را انجام دهد و ورود گردشگران خارجی را به کشور را آسان کند.

منبع: ایسنا

نظرات مسدود است.