کاخ مروارید کرج مانند باغ سیب مهرشهر جاودانه شد

0
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: بر اساس آخرین تصیمات اخذ شده از سوی دیوان عدالت اداری، کاخ مروارید، کاخ مروارید باقی خواهد ماند.

 عبدالناصرمیرچی پیش از ظهر امروز و در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اتفاق بسیار مسرت بخش آزاد سازی باغ سیب مهر و ثبت ملی آن اظهار کرد: به دنبال این رویداد ارزنده برای البرز ازسوی دیوان عدالت اداری خبر خوشی دریافت کردیم مبنی براینکه اقدامات لازم برای حفظ هویت کاخ مروارید در حال پیگیری است و خبر تکمیلی این رخداد مهم در سال آتی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه قرار گرفتن در معرض نقد و چالش های مطرح شده از سوی جامعه خبری، مسئولان را در انجام وظایف خود دقیق تر و مصمم تر خواهد کرد، گفت: مسئولان همیشه باید آماده ارایه پاسخ های لازم به خبرنگاران باشند و اگر مدیری نمی تواند نقدهای وارده به عملکردش را بپذیرد بهتر است که از سمت خود کناره گیری کند.

وی درادامه به طرح یک پیشنهاد از سوی سازمان ‌میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبنی بر تعیین یک شعر یا المان به عنوان تعریفی شاخص ازاستان البرز اشاره کرد و گفت:  در پاسخ به این پیشنهاد، عنوان ” البرز سرزمین تجمع اقوام، تنوع زیست و بزرگترین گذرگاه گردشگری کشور” از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان به سازمان ارایه شد.

استان البرز بزرگترین گذرگاه گردشگری کشوراست

وی با بیان اینکه البرز استانی کوچک از نظر وسعت اما شاخص و توانمند از لحاظ فن آوری است، افزود: استان های شاخص کشور مانند یزد یا اصفهان به لحاظ بناها و آثار تاریخی متعدد در بحث میراث فرهنگی وگردشگری بسیار مطرح هستند، اما استان البرز که شهر کهن خشت یعنی تپه ازبکی با قدمت ۹ هزارساله را دل خود دارد، مورد بی توجهی قرارمی گیرد.

میرچی حضوراقوام مختلف در البرز را به عنوان نقطه قوت برای کمک به توانمند سازی حوزه های زیرمجموعه اداره کل میراث فرهنگی البرز برشمرد و گفت: شهرداری کرج تا کنون تعاملات خوبی با اداره کل میراث فرهنگی البرز برقرار کرده است، اما برای اینکه بتوانیم البرز را به مفرخ ترین، شادترین، سرسبزترین و سرزنده ترین استان کشور تبدیل کنیم نیاز است تا دیگر ارگان ها نیز تعامل کافی با ما داشته باشند.

وی توضیح داد: استان البرز بزرگترین گذرگاه گردشگری کشوراست؛ چرا که شاهراه ارتباطی بیش از ۱۳ استان کشور است و باید با اطلاع رسانی ها و پیگیری های لازم فرصت بهره برداری از این مزیت را فراهم کرد.

وی راه اندازی موزه بامداد در شهرستان  فردیس متعلق به استاد احمدشاملو را فعالیتی ارزنده دانست و اضافه کرد:  درسال گذشته موزه خصوصی تمبر یکتا در کرج دایر شد.

طرح جامع بوم گردی برای استان البرز تهیه شد

میرچی درادامه به محروم و مظلوم واقع شدن تپه ازبکی علیرغم داشتن سابقه تاریخی چندین هزارساله اشاره کرد و گفت: تنها ارگانی که  سال گذشته برای رفع تصرف تپه ازبکی و آزاد سازی آن به اداره کل میراث فرهنگی البرز کمک کرد، دستگاه قضایی استان است.

وی با بیان اینکه اعتقاد دارد فرهنگ زیربنای اقتصاد است، اضافه کرد: متاسفانه نگاه فرهنگی در البرز ضعیف است، در صورتی که اگر برای اقتصاد استان دید فرهنگی قوی نداشته باشیم، موفقیت اقتصادی هرگزحاصل نمی شود.

وی در ادامه خبر خوش دیگری را به اطلاع خبرنگاران رساند وگفت: معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی البرز با یک شرکت خصوصی وارد مذاکره شد که نتیجه مثبت این اقدام تهیه طرح جامع بوم گردی برای استان البرز است، این طرح در سه جلد تهیه شده و مشتمل بر حدود ۸۰۰ صفحه است و از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان طرحی ارزنده برای اجرا به دیگر استان ها ابلاغ شده است.

سرمایه گذاری در حوزه گردشگری محور کرج – چالوس و حوزه آبریز طالقان با چالش مواجه است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز درادامه از وجود اختلافاتی میان این اداره کل و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز نام برد و افزود: متاسفانه اتحادبه های زیرمجموعه این سازمان همچون اتحادیه چایخانه داران به واحدهای  پذیرایی استان از جمله سفره خانه های سنتی مراجعه کرده و برای آنها مشکلاتی ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه دربرنامه ششم توسعه قانونی مصوب شده که برای اجرا تنها مرحله تایید وابلاغ آن از سوی شورای نگهبان باقیمانده است، افزود: بر اساس این مصوبه تمامی تاسیسات وموسسات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی خارج شده و تولیت امور مرتبط آنها به سازمان میراث فرهنگی واگذار می شود.

میرچی درادامه مصوبه ای که شورای عالی امنیت ملی در رابطه با آب شرب و حوزه های آبریز صادر کرده است را مانعی بر سر راه مذاکره با سرمایه گذارانی دانست که بهره گیری از سرمایه آنها در حوزه گردشگری از لحاظ اقتصادی برای استان لازم است و افزود: در 72 کیلومترازمحور کرج- چالوس که وهمچنین شهرستان طالقان که فرصت های بکر سرمایه گذاری استان در آنجا نهفته است، به دلیل وجود این مصوبه امکان همکاری با سرمایه گذاران از سوی اداره کل میراث فرهنگی البرز وجود ندارد.

وی تشریح کرد: زیرا این مصوبه می گوید قبل از انجام هرگونه سرمایه گذاری در این محدوده ها باید طرح آن از سوی اداره کل و راه شهرسازی البرز ارایه شود.

‌مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در پایان به سفر اخیر هیات دولت به البرز و دستاوردهای خوب آن برای استان اشاره کرد و گفت: در این سفراز یکهزارمیلیارد تومان اعتباری که تخصیص داده شد تنها 46 میلیارد تومان معادل5 درصد مبلغ کل به امور فرهنگی اختصاص یافت، اما از همین رقم اندک نیز متاسفانه کوچکترین مبلغی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز قرار داده نشد.

منبع: قطره

ارسال نظر