گردشگران با مناسک مذهبی و معنوی دارالعباده آشنا می‌شوند

0

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد اعلام کرد: کمیته گردشگری مذهبی معنوی از چندین سال پیش با هدف زدودن زنگارهای سیاه ایران هراسی و اسلام ستیزی، توسط جمعی از راهنمایان زبده گردشگری، روحانیون متبحر، متولیان حسینیه‌ها و دبیرخانه «یزد، حسینیه ایران» در شهر یزد آغاز به کار کرده و تاکنون توفیقات چشمگیری نیز داشته است .

 «محمدرضا نصیری» در مورد این کمیته، تصریح کرد: فعالیت‌های خودجوش کمیته گردشگری مذهبی معنوی زیر نظر انجمن صنفی دفاتر خدمات سفر استان از محرم سال ۱۳۹۵ ، رسمیت یافت و دامنه فعالیت خود را گسترش بخشید.

وی ادامه داد: اعضای این کمیته در ایام محرم تمام وقت و انرژی خود را صرف می‌کردند تا بخشی از حماسه بزرگ عاشورا و قیام امام حسین(ع) را به گردشگران خارجی که همه چیز این مراسم برایشان تازگی داشت، از نوع لباس و نوحه و عزاداری یکپارچه گرفته تا تعزیه و نخل برداری را نشان دهند که در موارد زیادی بازدیدکنندگان خارجی را منقلب می کرد و گاهی اشک به چشمانشان می نشاند.

نصیری در ادامه افزود: از دیگر برنامه‌های کمیته، می‌توان به مراسم شادی که گردشگران در آن شرکت می‌کردند مانند جشن تولد امام زمان(عج) در نیمه شعبان و تولد پیامبر عظیم الشان اسلام (ع) اشاره کرد .

این مقام مسئول تصریح کرد: نام این کمیته بیانگر گستردگی اهداف آن است و دامنه فعالیت خود را با پوشش تمامی مراسم‌های دینی از جمله مراسم سال نو میلادی، تولد حضرت عیسی مسیح و جشن‌های دیگر ادیان و زرتشتیان را نیز پوشش می‌دهد .

وی خاطرنشان کرد: در ایام محرم و صفر سال گذشته، 682 نفر از 28 کشور جهان در قالب 14 برنامه در 10 حسینیه و با کمک بیش از 30 نفر از راهنماییان برگزیده، سه نفر از روحانیون و اعضای جامعه المصطفی، متولیان حسینیه‌ها و تکایا، نماینده شورای شهر و دبیرخانه یزد، حسینیه ایران، اجرایی شد و نتیجه آن شد تا صحنه‌های نابی از حضور گردشگران در عزای سالار شهیدان در خاطرات ماندگار شود.

نصیری اظهار کرد: در مراسم مذهبی شاد نیز قریب 300 نفر گردشگر از 22 کشور جهان حضور داشتند که بازخورد بسیار خوبی در زمینه‌های بین‌المللی داشته است، تا آنجایی که در مراسم سال نو میلادی، گردشگران خارجی در ایران احساس تنهایی نکردند .

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی یزد از «محمدمهدی رجایی‌فر» دبیر کمیته گردشگری مذهبی معنوی استان و همچنین دیگر دستگاه‌های دولتی و خصوصی قدردانی و خاطرنشان کرد: در صورت تعامل و همکاری بیشتر می‌توان از ظرفیت‌های بیشتری در استان بهره برد و مناسبت ها و رویدادهای فرهنگی بیشتری را معرفی کرد، مناسبت‌هایی چون جشن‌های ایرانی به سبک و سیاق عامه و جامعه‌پسند که می‌تواند علاوه بر شناساندن فرهنگ و تاریخ باستانی ما به جهانیان، شائبه برخورد گزینشی و القای تفکر تبلیغات مذهبی را نیز بر طرف کند.

در حال حاضر پیش‌بینی و برنامه‌ریزی صورت گرفته و دورنمایی از فعالیت‌های این کمیته در سال 96 در قالب 30 رخداد خواهد بود که امید است با کمک همه دوستداران فرهنگ اصیل، بتوانیم رسالت خود را به خوبی انجام دهیم.

منبع: ایسنا

نظرات مسدود است.