گردشگری از ابزارهای وفاق ملی و همزیستی بین المللی است

0

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه معمولا از گردشگری به عنوان یک منبع درآمدزایی و ایجاد اشتغال یاد می شود، گفت: گردشگری یکی از ابزارهای وفاق ملی و همزیستی بین المللی است.

احمد محیط طباطبایی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از دو مجله «پژوهش گردشگری» و «نامه پژوهشگاه» در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، اظهار کرد: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اخیرا سیاست جدیدی را دنبال می کند و جدای از استفاده از کتاب و رسانه که برای فعالیت های پژوهشی مهم هستند، در دو سال اخیر در 8 پژوهشکده مجلات تخصصی را به زبان های فارسی و انگلیسی منتشر می کند.
وی با اشاره به رشد تکنولوژی و فناوری و مهم خواندن آن افزود: این مساله از ارزش و اهمیت پدیده مکتوب نکاسته، بلکه باعث شده آنها جایگاه اصلی خود را پیدا کنند و در مکانی چون پژوهشگاه مجلات کاغذی از اهمیت بالایی برخوردار باشند.
محیط طباطبایی با بیان اینکه طی یکسال اخیر موفق به اخذ مجوز 10 عنوان مجله شدیم، ادامه داد: گروه گردشگری پژوهشگاه به عنوان مغز متفکر شاخه فعالیت های زیادی انجام می دهد.
وی با معرفی مجله پژوهش گردشگری که اولین شماره آن امروز رونمایی شد، ادامه داد: سطح بندی مقاصد گردشگری ساحلی روستایی استان گیلان، اولویت بندی راهبردهای توسعه گردشگری با بهره گیری از مدل تلفیقی SWOT , ANP نمونه موردی شهر اردبیل از جمله مطالب این شماره مجله است.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به برخی تفاوت های این مجله با دیگر مجلات اشاره کرد و گفت: هدف از گردشگری، یافتن شغل نیست بلکه گردشگری، ابزاری برای همزیستی بین الملل و وفاق ملی است.
وی با بیان اینکه در سال آینده قرار است 15 عنوان نشریه در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شود، اضافه کرد: همه این مجلات علمی و پژوهی نیستند بلکه برخی از آنها تریبونی برای علاقه مندان به موضوع میراث و گردشگری خواهند بود.
محیط طباطبایی، پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری را به مغز متفکر سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تشبیه کرد.
دراین مراسم عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی، ماهیت این پژوهشگاه را تحقیقاتی و ماموریت آن را استخراج مفاهیم اولیه علمی و تولید علم دانست و گفت: رشته گردشگری در بسیاری از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی وجود دارد و به زودی مجوز جذب دانشجو در سه رشته مقطع دکتری را دریافت خواهیم کرد.
ناصر رضایی افزود: جذب دانشجوی دکتری در رشته های مرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری، مستلزم آن است که خروجی های علمی دانشجویان در یک جا منتشر شود که بهترین جا پژوهشگاه میراث فرهنگی است.
به گفته وی، مجله «پژوهش گردشگری» تمام قواعد علمی و پژوهشی را داراست و برترین مقالات در این حوزه در آن منتشر شده است و علاقه مندان می توانند مقالات خود را در سایت مربوطه بارگذاری کنند.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه، 5 آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از 940 رسانه در مصلای امام خمینی (ره) تهران گشایش یافته است و فعالیت آن تا 12 آبان ماه، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 ادامه دارد.

منبع: ایرنا

نظرات مسدود است.