یک روز در خانه بومیان جزیره کیش ایران!

0

کیش، جزیره و تفریحگاه شماره یک ایران؛ مشهور به خاطر حجم بالای تجارت آزاد، هتلهای رو به ساحل، رستوران های متنوع و فعالیت های تفریحی زیاد، هر چیزی که یک نفر می تواند تصور کند به جز، بهترین بخشش که به صورت راز باقیمانده است، بومیان جزیره کیش. این جذابیت، توجه زیادی را به خود جلب نمی کند تا آنجا که بسیاری از ایرانیان هم چیزی درباره آن نمی دانند، چه برسد به توریستهای خارجی ایران. اگر چه بیشتر به نام “خانه محلی” (خانه بومی) از آن یاد می شود، پدیدآورندگان به آن با عنوان “خانه مردم شناسی بومیان کیش” اشاره می کنند. چیزی که سابقا خانه یک بازرگان مروارید بومی کیش بوده، به موزه ای بدل شده و به روی عموم باز است. برای یادگیری و کشف حقایق بیشتری درباره جزیره کیش این جاذبه توریستی به ایران بیایید.

جزیره کیش ایران 1

فرهنگ و تاریخ محلی خانه

خانه مردم شناسی بومیان کیش کاملا براساس فرم معماری بومی جزیره و در حدود 200 سال قبل ساخته شد. با این حال این خانه یک محل سکونت معمولی نبود. خانه ارزش خاصی دارد، خصوصا بخاطر ساکنان روستای تاریخی سفین که در سالهای رشد و نمو، در این خانه آموزش داده شدند. فرزندان این افراد، در یکی از اتاقهای این خانه دور هم جمع می شدند تا در آموزش سنتی و خواندن قرآن شرکت کنند. در حالیکه این ساختمان به عنوان یک مدرسه برای بچه ها استفاده می شد، به طریقی، درهایش به باقی محله نیز باز می شد. در سال 2014، خانه توسط حاج ابراهیم سالم حسینی، برای تبدیل شدن به موزه وقف شد. این، سرآغاز یک موقعیت جذاب برای ساکنان کیش بود تا فرهنگ بومی، تاریخچه منحصربفرد، سنتها، معیشت و صنایع دستی خود را نمایش دهند و به اشتراک بگذارند.
جزیره کیش ایران 2

ساختار خانه محقر کیش

خانه می تواند در مجموع به 18 قسمت اتاق تقسیم شود. این فضاها، حیاطهای مختلف با فضای باز، اتاقهای استراحت فصلی، اتاقهای خواب، اتاقهای مهمان، آشپزخانه، کلاس درس، اتاقهای منحصربفرد و مختلف انبار کردن (مروارید، مرجان، خرماو…)، بخشهای ماهیگیری و باغ را در برمی گیرد. هر کدام از بخشهای این موزه، به طور کامل نقطه اوجی معتبر و کمیاب از زندگی سنتی ساکنان کیش را نمایش می دهد. اینجا، هر کس می تواند مجموعه ای زیبا از قطعات و ابزار خانگی و بومی با قدمتی بالغ بر 80 سال بیابد که همگی در معرض نمایش گذاشته شده اند. همه این اتاقها با استفاده از ابزار، مواد و معماری اصلی، بازسازی شده اند. ساعتهای زیاد کار سخت بومیان محلی کیش در این پروژه به کار گرفته شد تا اعتبار آن از دست نرود. مواد مورد استفاده در ساختار این خانه عبارتند از: سنگهای مرجانی، گل، ملات خاکستر سیاه، شاخه های نخل بافته شده، چاندال (نوعی کاه)، نی و تنه های درخت نخل.
جزیره کیش ایران 3

فعالیتهای فرهنگی و در دست اقدام بومیان

نکته جذاب درباره این موزه این است که تنها مکانی برای قدم زدن نیست. تقریبا هر روز، نمایشهایی زنده از سبک زندگی، سنتها و آداب و رسوم روزانه محلیان کیش در این مکان وجود دارد. اینجا، توریستهای بازدیدکننده می توانند لباسهای عروسی سنتی و لباسهای مختلف تشریفاتی جزیره کیش را به تن کنند و در اتاقهای مختلف عکس بگیرند. در کنار مراسم لباس، بازدیدکنندگان، درباره تاریخچه، صنایع و مراسم جزیره کیش با دیدن فیلمهای مستند، مطالبی را یاد می گیرند. در داخل و خارج بسیاری از اتاقها و نواحی خانه وسایل اصلی و ظروف مورد استفاده در زندگی روزمره وجود دارد. ترکیب تاریخ، معماری و فرهنگ، مسافران و توریستها را در ساعتها شیفتگی و جذابیت عمیق گم می کند.

لذت های محلی جزیره کیش

اگر تصور می کنید که شما این تجربه فرهنگی جذاب را بدون خوردن غذاهای محلی، بدون امتحان کردن نان پخته شده تازه و خوردن شیرینی های محلی، ترک خواهید کرد، مقصد اشتباهی را انتخاب کرده اید. برای ناهار و شام، محلیان کیش وعده هایی از غذاهای سنتی و محلی را در کنار تنوع لذیذی از مقادیر زیادی شیرینی های خانگی آماده می کنند. در پایان برای فروبردن همه چیزهایی که خوردید، می توانید از یک فنجان قهوه عربی با معجونهایی سنتی و مقدار بیشتری غذای خاص که از خرماهای محلی تهیه شده، لذت ببرید.

شهر: جزیره کیش، هرمزگان، ایران
روز فعالیت: همه روزه
ساعت فعالیت: 10 صبح تا 1 بعد از ظهر، و 4 بعد از ظهر تا 9 شب.

جزیره کیش ایران 4

منبع: همگردی

نظرات مسدود است.