تور قطب شمال

قطب شمال

منطقه شمالگان به ناحیه ای از کرهٔ زمین گفته می‌شود که در قطب شمال زمین و در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است و نیز این محل در فاصله ۷۲۵ کیلومتری شمال جزیره بزرگ گرینلند قرار دارد. این منطقه آب و هوایی بسیار سرد و یخبندان دارد ولی مدتی است که با گرم شدن کره زمین این توده‌های عظیم یخ در حال از بین رفتن هستند. کشورهای زیادی در این منطقه از کره زمین قرار دارند .این کشورها عبارتند از: ایالات متحد آمریکا  ، آلاسکا، کانادا، دانمارک، گرینلند، نروژ، فنلاند، سوئد، و روسیه.

در این منطقه در شش ماه از سال، کاملاً روشن و آفتابی و در شش ماه دیگر کاملاً تاریک است. یعنی در کل مدت زمان تابستان ۲۴ ساعت شبانه روز آفتاب را میبینید و در کل زمستان تاریکی مطلق و همیشگی بر این منطقه زیبا حاکم است.

در این سرزمین زاویه تابش خورشید  به نحوی است که آب و هوایی سرد و خشک حاکم می‌ شود و به علت دور بودن بیش از حد از خط استوا ، نور خورشید با حداقل تابش در این منطقه خودنمایی میکند. با این حال زندگی در قطب شمال جریان دارد. بیش از ۴ میلیون نفر در سرزمین شمالگان زندگی می کنند، در مکانهایی مثل روستاهای کوچک و شهرهایی مثل بارو در آلاسکا، ترومسو در نروژ و مورمانسک و سالکارد در روسیه نبض زندگی می تپد.

حدوداً بیشتر از نصف ذخایر باقی مانده ی نفت جهان در زیر یخ های قطب شمال دفن شده است و به همین دلیل کشور روسیه منطقه وسیعی از قطب شمال را تصرف کرده است و تلاش میکند آن را از طریق خط الرأس لومانوسوف استخراج کند. این منطقه به صورت یک برجستگی زیر آب در اقیانوس منجمد شمالی است.

کشورهای کانادا و روسیه سابقا مالکیت ملی خود را بر منطقه نفت خیز قطب شمال معرفی کرده بودند. در سال ۲۰۱۴ نوبت کشور دانمارک شد که  ادعایی در منطقه ای به وسعت ۸۹۵ هزار کیلومتر مربع بعد از مرزهای دریایی گرینلند سازمان ملل متحد طرح کرد که براساس آن ادعا دارد دریای اطراف قطب شمال به فلات قاره گرینلند وصل است که یک ناحیه خودمختار متعلق به دانمارک است. در کانون این اختلاف دیواره نازک ۱۸۰۰ کیلومتری به نام تیغه لومونوسف واقع شده است ، در واقع این تیغه یک رشته‌کوه است که قطب شمال را دو قسمت می‌کند. دانمارک با روسیه، نروژ، کانادا و آمریکا در سال ۲۰۰۸ موافقت کرده‌اند که این ادعا و اختلافات سرزمینی باید به وسیله عهدنامه قوانین دریاهای سازمان ملل رفع شود. هر کشور پس از پذیرفتن این عهدنامه ده سال فرصت دارد ادعایی را برای عمومیت فلات قاره اش ورای ۲۰۰ مایل دریایی از مرزهایش ارائه کند که کشور کانادا سال ۲۰۱۳ این کار را انجام داده بود.

جاذبه های گردشگری قطب شمال

شما با سفر به این سرزمین زیبا و سفید خواهید دید که جاذبه ها و شگفتی های قطب شمال چندان هم کم نیستند. از جمله جاذبه های این منطقه میتوان به تماشای منظره شکسته شدن یخ ها و حیوانات سفید و زیبا، اشاره کرد.

قطب-شمال-9

133397_147

  • شفق قطبی :

یکی از فوق العاده ترین و جذاب ترین اتفاق روی کره زمین شفق قطبی است، اتفاقی که فقط در چند منطقه جهان مثل آلاسکا ، ایسلند و اسلو قابل مشاهده است. شفق‌های قطبی به  نور قطب شمال هم معروف است چون آن ها فقط در نیم کره ی شمالی قابل مشاهده هستند. احتمال دیدن شفق های قطبی در نزدیک شدن به قطب شمال با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین بالا می رود. امکان دیدن این پدیده زیبا و جذاب در شهرهای شمالی کانادا خیلی زیاد است زیرا این شهرها بسیار به قطب نزدیک هستند.

58436b60-1d9a-11e4-9a73-2d6028a6aa47_9_CATERS_FIREBIRD_ALASKA_AURORA_LANDSCAPE_1

norway11

  • هتل برفی در قطب شمال

از دیگر جاذبه های قطب شمال هتلهای برفی زیبا است .بدون شک هر گردشگری تمایل دارد برای یکبار هم که شده به این مکان سفر کند .مردمان مناطق قطب شمال هزاران سال پیش بیخانمان و سرگردان بودند و بهترین گذرگاه منطقه را از همان زمان گذرگاه دریاچه ی لتوجاروی می دانستند. هتل برفی قطب شمال در همین گذرگاه دریاچه لتوجاروی بنا شده است و در این محل سابق بر این مسافران باستانی استراحت می کردند.

csm_32_iglu_dorf_10d617de54

هتل برفی

باختر گشت سفرهای خوب و خوشی را برای شما آرزو میکند.