ارگ ۱۲ هزار ساله ترکیه در یک قدمی نابودی

0

با تخریب صخره‌های اطراف ارگ «حصن کیف»، این اثر تاریخی و ۱۲ هزار ساله یک قدم به نابوی نزدیک‌تر شد

به نقل از گاردین، پروژه جنجالی ساخت سد «ایلیسو» روی رود دجله نه تنها حیات ارگ ۱۲ هزار ساله «حصن کیف» را در این منطقه با چالش جدی رو به رو کرده، بلکه موجب از بین رفتن‌ هزاران غار قدیمی دست‌ساز در صخره‌های پیرامون بقایای این ارگ باستانی و همچنین آسیب رساندن به اکوسیستم غنی حوضه رودخانه دجله می‌شود.

مقامات محلی اعلام کرده‌اند، صخره‌های اطراف ارگ «حصن کیف» را به سبب مسائل ایمنی تخریب کرده‌اند و ۲۱۰ غار سکونت‌گاهی موجود که بخشی از هزاران غار قدیمی در منطقه است را برای جلوگیری از سیل حاصل از فرسایش خاک پر خواهند کرد.

سد «ایلیسو» بخشی از پروژه آنتالیای جنوبی و بزرگترین پروژه‌های برق آبی در تاریخ این کشور است و از سال ۱۹۵۴ که اولین‌بار پیش‌نویس طرح‌ آن ارائه شد همواره با بحث‌های زیادی همراه بوده است.

این سد سطح آب رود دجله را در منطقه حصن کیف تا ۶۰ متر بالا می‌آورد و این امر ۸۰ درصد از این شهر کهن و باستانی را همراه با تعداد زیادی از روستاهای اطراف و بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی زیر آب می‌برد.

«ارکان آیبوگا» مهندس محیط زیست هشدار می‌دهد که ساخت این سد بیش از ۸۰۰ هزار نفر از مردم را بی‌خانمان می‌کند و بسیاری از آن‌ها زمین و منبع درآمد خود را از دست می‌دهند.

کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس حمایت‌های مالی خود را برای پروژه ساخت سد «ایلیسو» از سال ۲۰۰۹ قطع و اعلام کردند نسبت به تاثیرات اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی این پروژه نگران هستند، اما دولت ترکیه با بیان اینکه ساخت این سد به تولید انرژی و آبیاری کمک خواهد کرد، تاکنون ۱.۱ میلیارد یورو برای آن هزینه کرده است و با وجود رای دادگاه حقوق بشر اروپا مبنی بر توقف این پروژه، همچنان آن را پیش می‌برد.

منبع: ایسنا

نظرات مسدود است.