سفر ۲۰۰ میلیون چینی در سال ۲۰۲۰

0

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی، شمار گردشگران چینی که به خارج سفر می‌کنند به سالانه ۲۰۰ میلیون نفر برسد.

کمپانی «ForwardKeys» که تحلیل‌های مهمی درباره صنعت گرشگری جهان ارائه می‌دهد، اعلام کرد سفر توریست‌های چینی به کشورهای خارجی همچنان به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و شرایط سیاسی-جغرافیایی نقشی حیاتی در تعیین مقصد خارجی گردشگران پرشمار چینی خواهد داشت.

صنعت گردشگری چین طی چند سال گذشته با رشد عظیمی همراه بوده و حالا نیز نشانی از کُند شدن این رشد مشاهده نمی‌شود. بر اساس آمار رسمی دولت چین، میزان سفرهای خارجی چینی‌ها از سال ۲۰۰۸ تاکنون رشد چشمگیر ۲۷۰ درصدی داشته و انتظار می‌رود شمار گردشگران چینی در مقاصد خارجی در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۰۰ میلیون نفر برسد.

«لورنز فن‌در اُور» رئیس بخش بازاریابی کمپانی «ForwardKeys» توضیح داد: “اژدهای چینی اکنون داغ‌تر از هر زمان دیگری نفس می‌کشد و رزروهای چینی‌ها برای سفر به کشورهای دیگر طی سال نو چینی (فوریه ۲۰۱۸) در مقایسه با آمار مشابه سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است.

در این میان کشور تایلند با رشد ۴۷ درصدی، محبوب‌ترین مقصد خارجی گردشگران چینی در ۴ ماه آینده خواهد بود و پس از آن ویتنام با رشد ۴۰ درصدی، فرانسه (۳۱ درصد)، سنگاپور (۲۸ درصد)، ژاپن (۲۷ درصد) و کانادا با رشد ۲۳ درصدی در مقایسه با سال گذشته قرار می‌گیرند.

کشورهایی که بیشترین رشد را در جذب گردشگران چینی در ۴ ماه آینده خواهند داشت

گرچه هیچ نشانی از کاهش سفر خارجیِ چینی‌ها دیده نمی‌شود، اما چینی‌ها نسبت به اخبار بد بسیار حساس هستند و اگر تصویر مقاصد گردشگری در نظر آنها لکه‌دار شود، به سرعت به مقاصد دیگر سفر می‌کنند.

به عنوان مثال استقرار سامانه ضدموشکی “THAAD” در کره‌جنوبی با ناخرسندی دولت چین نیز رو به رو شد و این امر سبب شد دولت مردم را به تحریم گردشگری کره جنوبی تشویق کنند و از این رو از ابتدای سال میلادی تا اول آوریل، تعداد گردشگران چینی در کره جنوبی ۶۷ درصد کاهش یافت.

تحریم گردشگری کره‌جنوبی از سوی چینی‌ها موجب تقویت توریسم در سایر کشورهای منطقه چون ویتنام (+۵۰ %)، مالزی (+۴۰%)، تایلند (+۱۱%) و سنگاپور (+۶%) شده است.

از سویی دیگر، حملات تروریستی فرانسه در نوامبر ۲۰۱۵، آنچنان گردشگران چینی را ترساند که میزان رزروهای آنها درسه هفته پس از این حملات -۷۲% کاهش یافت و کشورهای روسیه و ویتنام بیشترین بهره را از این اتفاق بردند و میزان رزوهای چینی‌ها در این دو کشور به ترتیب +۳۹۸% و +۵۸% رشد پیدا کرد.

میزان حضور چینی‌ها در قاره آمریکا از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون

بر اساس دیگر اطلاعات ارائه شده توسط کمپانی «ForwardKeys»، میزان علاقه چینی‌ها به آمریکا در ماه‌های اخیر با کاهش قابل‌ملاحظه‌ای با نزول ۱۰ درصدی سفرها همراه بوده است. با این وجود کشورهای همسایه آمریکا چون کانادا و مکزیک بیشترین بهره را از این شرایط برده‌اند و میزان سفر چینی به این دو کشور به ترتیب +۵۴% و +۲۹% درصد افزایش یافته است.

یکی دیگر از آمارهای جالب توجه، میزان هزینه‌کرد گردشگران چینی در مقاصد خارجی است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون +۷۳۰ درصد رشد داشته است.

روند رشد هزینه کرد گردشگران چینی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ (میلیارد دلار)

 از سال ۲۰۱۴ تا به امروز بیش از ۱۰ کشور از جمله مراکش، مولداوی، تونس، صربستان، پرو و شیلی با آگاهی از ظرفیت‌های گردشگری چین و با تغییر قوانین خود چینی‌ها را تشویق به سفر کردند و شاهد رشد چند صد درصدی حضور توریست‌های چشم‌بادامی‌ها در کشورهایشان بوده‌اند.

منبع: ایسنا

نظرات مسدود است.