به جدیدترین کشور اروپا سفر کنید !

0

در جنوب شرقی اروپا و در نواحی مرکزی شبه جزیره ی بالکان ، کشوری وجود دارد که به عنوان جدیدترین کشور اروپا و در واقع در زمره ی یکی از جدیدترین کشورهای دنیا شناخته می شود . کوزوو ( Kosovo ) کشوری است کوچک ، دارای تاریخی کهن و اما بسیار پر فراز و نشیب در دوران معاصر . این کشور در شمال و شرق با صربستان ، در غرب با مونته نگرو ، در جنوب با مقدونیه و در جنوب غربی با آلبانی هم مرز است . به دریای آزاد راه ندارد و دور تا دور آن به وسیله ی رشته کوههایی پوشیده از انبوه درختان جنگلی ، محصور شده است . به این جهت دارای زمستان هایی با آب و هوای سرد و خشک و برفی و تابستان هایی گرم و کمی شرجی و با رودهایی پرآب می باشد .

حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد که از نظر ترکیب و تراکم جمعیتی ، یکی از جوان ترین و متراکم ترین کشورهای اروپایی است . حدود 88% جمعیت کوزوو ، آلبانیایی تبار ، 6% صرب و الباقی ترک ، بوسنیایی ، گورانی و … هستند .

بیش از 90% جمعیت نیز مسلمان و مسیحیان ارتدوکس و کاتولیک ، 10% باقیمانده ی جمعیت را تشکیل می دهند . پایتخت آن شهر پریستینا یا پریشتینا (Prishtina ،Pristina ) است که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آن کشور می باشد و دارای فرودگاه بین المللی است و دیگر شهرهای مهم آن Prizren، Vushtrri ، Gjilan ، Rahovec ، Mitrovica ، Gjakova ، Peja می باشد . واحد پول آن یورو و زبان های آلبانیایی و صربی و کمی هم بوسنیایی و ترکی در آن رواج دارد . از فرودگاه بین المللی آتاترک استانبول ، پروازهای مسافرتی کوتاه و منظمی به مقصد پریستینا و بالعکس انجام می پذیرد .

به جدیدترین کشور اروپا سفر کنید !

نقشه ی موقعیت کشور کوزوو در شبه جزیره ی بالکان

 

به جدیدترین کشور اروپا سفر کنید !

نقشه ی کشور کوزوو به تفکیک استان ها و مراکز آن ها

تاریخچه :

این ناحیه نیز همچون سایر نواحی جنوب شرقی اروپا ، مدت زمان مدیدی تحت نفوذ و حاکمیت هلنی ها ، رومی ها و بیزانس ها ( امپراطوری روم شرقی ) قرار داشت . اما تاریخ پرفراز و نشیب پس از آن دوران ، از زمانی آغاز شد که در اوایل قرون وسطی و مشخصاً در قرن هفتم پس از میلاد مسیح ، صرب تبارهای مسیحی ارتدوکس به این منطقه مهاجرت کردند . صومعه های متعدد باقیمانده از آن دوره ، نشانگر استیلای بی چون و چرای مسیحیت در تمام شئون زندگی آن زمان بود .

این ادامه داشت تا اواخر قرن چهاردهم و به سال 1389 پس از میلاد مسیح که ترکان عثمانی آن نواحی را فتح کرده و به سالهای طولانی حاکمیت اقوام و سلاطین مسیحی پایان داده و به ترویج و نهادینه کردن دین اسلام اقدام نمودند . حاکمیت سلاطین عثمانی در آن منطقه ، بیش از پنج قرن ادامه یافت . یکی از اقدامات بسیار مهم و تاثیر گذارحکومت عثمانی ، گسیل تعداد زیادی از آلبانیایی تبارها و اندکی از ترکان ، جهت زندگی و کار به آن ناحیه بود . تا این که در جنگ اول بالکان و به سال 1912 میلادی ، ترکان عثمانی شکست خورده و مجدداً صرب ها حاکمیت و کنترل منطقه را به دست گرفتند . با وقوع جنگ جهانی دوم و پس از آن ، کوزوو، به صورت یک جمهوری خودمختاراز ناحیه ی صرب از جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی محسوب گردید . در دهه ی 1980 میلادی ، فعالیت ملی گراهای آلبانیایی تبار جهت به دست آوردن امتیازات و منافع بیشتر سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی ، به اوج خود رسید .

در مقابل نیز صرب های تندرو به رهبری اسلوبودان میلوسویچ ، مخالف اعطای امتیازات و منافع بیشتر به آلبانیایی تبارها بودند . این منازعات سیاسی به دهه ی 1990 میلادی کشیده شد . آلبانیایی تبارها طی برگزاری یک همه پرسی عمومی بر خواست های خود پافشاری نمودند و صرب ها این همه پرسی را غیر قانونی اعلام نموده و از دادن هرگونه امتیازات و منافع بیشتر امتناع نمودند . این منازعات آنقدر بالا گرفت که در سال 1998 میلادی ، ارتش ، پلیس و نیروهای شبه نظامی صرب به سرکوب آلبانیایی تبارها پرداخته و باعث آوارگی نیمی از آن ها شدند .سران سیاسی کوزوو از جوامع بین المللی استمداد طلبیدند . ناتو به رهبری کشورهای غربی ، به کمک مردم کوزوو شتافته و طی سه ماه حملات شدید و ویرانگر ، نیروهای صرب را وادار به خروج از کوزوو نموده و نیروهای سازمان ملل متحد ، کنترل کشور را به عهده گرفتند . این سرزمین توانست در سال 2008 میلادی ، استقلال کامل خود را به دست آورده و همچون یک کشور مستقل ، عضو مجامع بین المللی شود .

منبع: شهر خبر

ارسال نظر