طوفان سقف 23 هزار خانه در استرالیا را تخریب کرد

0
  طفان سقف 23 هزار خانه در استرالیا را تخریب کرد

طوفان «دیبی» که در جزایر ‘ویتساندی’ باعث تخلیه بیش از 30 هزار نفر از ساکنان منطقه از جمله گردشگران شده بود، مناطقی را نیز که در مسیر خود بود، در نوردید.این طوفان همچنین باعث تخریب سقف بیش از 23 هزار خانه و ساختمان و همچنین قطع برق مناطق ‘ویتساندی’ و ‘ماک کای’ شد که این امر نگرانی شدید مقامات منطقه ای را از آسیب های جدی افزایش داده است.

هسته مرکزی خطرناک طوفان ‘دیبی’ صبح سه شنبه پس از عبور از جزیره ‘هایمان’ و در هم نوردیدن جزایر ‘ویتساندی’ به تدریج به سواحل شمال ‘کوئینزلند’ نزدیک شد.
طوفان ‘دیبی’ همچنین در برخی از مناطق باعث افزایش امواج دریا به ارتفاع بیش از 8 متر در منطقه ‘ماک کای’ شد که از این قبیل شرایط تا پیش از این تنها سه بار دیگر در منطقه رخ داده است.
در این منطقه همچنین بیش از 400 مدرسه و مراکز نگهداری از کودکان تعطیل شده است.
بارش شدید باران در ‘ماک کای’ باعث افزایش سطح آب سدهای این منطقه شد و مقامات سد ‘کینچانت’ نسبت به تخلیه بخشی از آب این سد اقدام کردند.
طوفان ‘دیبی’ که بعدازظهر روز گذشته جزیره ‘هایمان’ را با سرعت 263 کیلومتر در ساعت در نوردید، همچنین باعث قطع برق و بی نظمی در خیابان های شهر ‘بوئن’ شد.
گفته می شود که پهنای چشم این طوفان حدود 50 کیلومتر است. چشم طوفان به به مرکزی ترین نقطه طوفان گفته می شود که اغلب باد ملایم، هوای نسبتا خوب و آسمانی صاف دارد.
در اطراف چشم طوفان، ‘چشم ‌دیواره’ قرار دارد که دیواره ‌ای از ابرهایی است که چشم طوفان را در برمی ‌گیرد.
چشم ‌دیواره در واقع جایی است که حلقه‌ ای از تندرهای بلندبالا و توفنده در آن قرار دارند و شدیدترین هوای طوفانی در آن رخ می ‌دهد.
طوفان ‘دیبی’ که تا ساعاتی پیش همچنان منطقه ‘کوئینزلند’ را تحت تاثیر قرار داده بود و مقامات از ساکنان این منطقه خواسته بودند آرام باشند و با هدف پرهیز از مواجهه با سطح بالای آب در پناهگاه های امن باقی بمانند، پیش بینی می شود عصر سه شنبه به وقت محلی استرالیا، از این منطقه عبور کند.
این طوفان که اکنون به سمت جنوب غربی استرالیا در حرکت است، در ‘کوئینزلند’ باعث آسیب هایی از جمله قطع ارتباط رادیویی و همچنین قطع برق شد.

منبع: قطره

ارسال نظر