موسیقی نوروزی در پایتخت روسیه اجرا شد

0

بیش از 500 شهروند روس، ایرانیان مقیم و شهروندان کشورهای فارسی زبان عصر جمعه در سرای کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو، به مناسبت نوروز میهمان فرهنگ و موسیقی سنتی ایران بودند.

در این برنامه گروه نوازندگان تال گوشه های از موسیقی و نواهای ایرانی را نواخت که مورد استقبال حاضران از جمله روس ها قرار گرفت، زیرا با فرهنگ ایرانی و جایگاه نوروزی آشنایی داشتند.
در این ویژه برنامه موسیقی فرج علیپور خواننده گروه برای حاضران سروده هایی با حال و هوای نوروزی و بهاری خواند.
رحیم ژرفی رایزن سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: دلیل حضور گسترده شهروندان روسیه برای اجرای موسیقی سنتی ایرانی، امکان ایجاد ارتباط نواها و آهنگ ها با شنوندگان فارغ از ملیت و زبان است.
ژرفی اظهار کرد: با توجه به استقبال شهروندان روس از موسیقی سنتی ایرانی، برنامه های مختلفی به صورت پشتیبانی شده سفارت جمهوری اسلامی یا آزاد و خودجوش در مراکز فرهنگی و هنری روسیه برگزار می شود و همیشه معتبرترین مراکز در این عرصه میزبان گروههای کنسرت ایرانی هستند.
این وِیژه برنامه نوروزی باهمکاری سفارت جمهوری اسلامی، رایزنی فرهنگی ایران و وزارت فرهنگ روسیه برگزار شد.
همچنین براساس برنامه اعلام شده و با توجه به استقبال شهروندان روسی و ایرانیان مقیم مسکو، روز دوشنبه ویژه برنامه نوروزانه در رزیدانس سفارت جمهوری اسلامی در مسکو به میزبانی مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه برگزار می شود.
شرحی از نوروز و تاریخچه کهن آن، فراگیری این مناسبت در کشورهای منطقه و گسترش آن به سراسر جهان، ویژگی ایجاد دوستی و ارتباط بین مردم با فرهنگ نوروز و خواندن سروده هایی در وصف بهار و موسیقی بخشی از برنامه های گردهمایی پیش بینی شده است.

منبع : ایرنا

ارسال نظر