کوه مونته کالی آلمان | کوهی از نمک خوراکی در شهر هرینگن

0

درشرق ایالت هسه آلمان و در شهر کوچک هرینگن مکانی وجود دارد به نام مونته کالی که در آن ضایعات پتاس و سدیم کلرید انباشته شده است. اینجا کوه نمک است. همان طور که می دانید سدیم کلرید همان نمک خوراکی می باشد که از پتاس استخراج می شود .این منطقه وسعتی به اندازه شهر مونیخ دارد و بزرگترین معدنی است که از آن پتاس استخراج می شود، به همین دلیل، این کوه به کوه نمک خوراکی در آلمان نیز معروف است. با ما همراه باشید تا با کوه مونته کالی آلمان آشنا شوید.

مونته کاله

دلیل پدید آمدن کوه نمک خوراکی در آلمان

شرکت معدنی وینترشال در سال 1903 در این مکان افتتاح شد و به استخراج پتاس از این منطقه اقدام کرد که بیشتر از صد سال است که این صنعت در ناحیه  مونته کالی رواج دارد. 900 تن نمک در هر ساعت به این کوه نمک اضافه می شود. میزان نمکی که در این منطقه انباشته شده، چیزی در حدود 188 میلیون تن می باشد.

مونته کالی کوهی از نمک خوراکی

فواید کوه مونته کالی آلمان

کوه نمک مونته کالی علاوه بر این که در زمینه صنعتی باعث رشد اقتصادی این ناحیه شده، سالانه گردشگران زیادی را نیز به خود جذب می کند. نام دیگر این کوه، کلیمنجارو می باشد نامی که بومیان منطقه بر روی این کوه نمک نهاده اند که برگرفته از نام کوه آتش فشانی کلیمانجارو در کشور تانزانیا می باشد. این کوه نمک در مرز ایالت تورینجیا واقع شده و منظره زیبایی به شهر هرینگن بخشیده است.

ویژگی های کوه مونته کاله

جزئیات بیشتر از کوه نمک مونته کالی

مونته کالی مساحتی بالغ بر 93 هکتار را در برگرفته و ارتفاع این کوه سدیم کلرید چیزی در حدود 200 متر می باشد. K+S که یک شرکت شیمیایی می باشد، تخلیه سدیم کلرید در این منطقه را از سال 1973 شروع کرد و از همین زمان بود که مونته کالی رشد بی سابقه ای را در زمینه اقتصادی آغاز نمود. درست است که منطقه مونته کالی امروزه از نظر صنعتی منطقه ای پیشرفته است، اما متاسفانه آب های زیر زمینی و رودخانه هایی که در مجاورت این ناحیه واقع شده اند، به سبب نفوذ و رسوخ نمک زیاد به دل زمین آلوده هستند و امکان رشد گیاهان عملا منفی می باشد و از نظر زیست محیطی این منطقه کاملا تخریب شده است. تنها گیاهی که امکان رشد و نمو در خاک اینجا را دارند، گیاهانی هستند که در شوره زار رشد می کنند. ضایعاتی که در این منطقه تخلیه می شوند، چیزی در حدود 96 درصد حاوی سدیم کلرید می باشد. از ضایعات این کوه موادی که استخراج می شود، پتاس به میزان 20 تا 35 درصد این استخراج را تشکیل می دهد. یعنی عملا چندین تن سدیم کلرید در ازای هر تن پتاس از این کوه تولید می شود.

نمایی از مونته کالی

نمایی دیگر از کوه مونته کاله در آلمان

منبع: همگردی

نظرات مسدود است.