افتتاح نمایشگاه عکس ‘سفر به پرشیا’ در اسپانیا

0

به همت رایزنی فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری موزه هنرهای معاصر و دولت محلی ایالت اکسترمادورا اسپانیا، نمایشگاه عکسی‌ با عنوان ‘سفر به پرشیا’ روز گذشته در موزه هنرهای معاصر شهر باداخوز افتتاح شد.

در این مراسم که جمعی از شهروندان و مقامات اسپانیایی از جمله مدیر کل فرهنگ اکسترمادورا و مدیر موزه هنرهای معاصر و همچنین رایزن فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، «آنتونیو فرانکو» مدیر موزه هنرهای معاصر شهر باداخوز ضمن تشکر از همکاری رایزنی فرهنگی‌ ایران در برپایی این نمایشگاه به بیان ویژگیهای تاریخی و فرهنگی‌ ایران پرداخت.
فرانکو با اشاره به اینکه ایران دارای تمدن بزرگی‌ است که در بین اروپایی ها شناخته شده نیست، اظهار امیدواری کرد این نمایشگاه بتواند موجبات آشنائی بازدیدکنندگان را با تمدن و آثار تاریخی ایران فراهم کند.
وی از تلاش و هنرنمایی «مانوئل اسپالیو» که نمایشگاه عکس مذکور را تهیه نموده، قدردانی‌ کرد.
در ادامه مراسم، «مانوئل اسپالیو» که توانسته طی‌ 10 سفر به ایران عکس های این نمایشگاه را تهیه کند، ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری نمایشگاهش ایران را کشوری دیدنی‌ با آثار تاریخی فراوان و مردمانی مهمان نواز معرفی‌ کرد و از کلیه حاضران خواست که حتما از ایران دیدن کنند.
«علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا دیگر سخنران مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس سفر به پرشیا بود که ضمن تشکر از مقامات فرهنگی‌ ایالت اکسترمادورا و همچنین مانوئل اسپالیو برای عکس های زیبایش، به موضوع نمایشگاه که عکاسی‌ از مسیر سفر به ایران «دون گارسیا ده سیلوا فیگاروآ» سفیر اسپانیا به دربار شاه عباس صفوی در 400 سال پیش است اشاره کرد.
اسماعیلی گفت که یکی‌ از سفرنامه های معتبر که اطلاعات خوبی‌ در مورد ایران در چهار قرن پیش بدست می‌ دهد، همین سفرنامه گارسیا ده سیلوا فیگاروآ می‌ باشد که بلافاصله به فرانسوی و از ترجمه فرانسوی به فارسی‌ برگردانده شده است.
وی همچنین گزارش ارسالی توسط این سفیر اسپانیایی را در خصوص تخت جمشید؛ جزو اولین و کاملترین گزارش ها در مورد بنای عظیم تخت جمشید و تبیین پیشینه تاریخی ایران در دوران هخامنشیان دانست.
اسماعیلی با اشاره به سابقه روابط دیرینه بین ایران و اسپانیا اظهار امیدواری کرد که برگزاری این نمایشگاه، آغاز خوبی‌ برای فعالیت های بیشتر و همکاری های گسترده تر با ایالت اکسترمادورا باشد.
آخرین سخنران مراسم خانم میریا گارسیا مدیر کل فرهنگ ایالت اکسترمادورا بود که ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی‌ و عکاس نمایشگاه، گفت: برای ایالت اکسترمادورا این فرصت مناسبی است تا با کشوری مثل ایران که پیشینه غنی تاریخی‌ دارد آشنا شود.
وی همچنین آمادگی بخش فرهنگ ایالت اکسترمادورا را برای همکاری های بیشتر با رایزنی فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

منبع: ایرنا

نظرات مسدود است.